НОВИНИ

НБУ покарав п’ять банків за спекуляції з курсом

Національний банк України знайшов винних у девальвації, коли 4 вересня курс національної валюти на міжбанку впав до 8,20 грн/USD - рівня кризи 2009 року.

Як пише Forbes.ua, спочатку у розхитуванні курсу підозрювалися саме банки, що отримали напередодні рефінансування Нацбанку у розмірі 3,8 млрд грн. Нібито ці фінустанови замість того, щоб кредитувати реальну економіку, левову частку отриманих грошей пустили на купівлю валюти. Ситуацією скористалися спекулянти, і курс долара злетів до трирічного максимуму.

Як розповіло джерело в НБУ, майже всі кредити рефінансування одержали три держбанки, які також брали участь у спекулятивних угодах. Але регулятор утримався від санкцій проти цих банків. «Вводити санкції проти держбанків, які працюють як філії НБУ, було б нерозумно», - відзначив чиновник з Нацбанку.

У підсумку покарати вирішили тих учасників ринку, які 5 вересня виставляли максимальні котирування на продаж готівкового долара. У цей день курс в касах деяких банків досягав 8,29 - 8,30 грн./USD.

Банкам, які продавали долари за найвищим курсом, у вигляді попередження регулятор перекрив доступ до міжбанківського валютного ринку. «Вони тепер мінімум місяць не зможуть виходити на відкритий ринок для купівлі валюти у власну позицію», - говорить джерело у НБУ.

У самому Нацбанку не розголошують імена одержувачів кредитів рефінансування. Однак, як пише Forbes.ua, в п'ятірку «щасливчиків» увійшли банк «Креді Агріколь» (Credit Agricole), Platinum Bank, банк «Національні інвестиції», банк «Преміум» і «Регіон банк».

Зокрема, підтвердити «вигнання» з міжбанку змогли тільки в банку «Креді Агріколь».

Нагадаємо, 4 вересня, на українському міжбанківському ринку зупинилися торги через відсутність валюти. У цей день гривня на міжбанку різко девальвувала - на 4,5 коп. до 8,1750 грн за дол., причому у фінальній частині торгів котирування досягали рівня 8,1780-8,1900 грн/$.

Водночас уже наступного дня курс гривнi почав змiцнюватися, i за пiдсумками торгiв на мiжбанку 5 вересня становив 8,1400 грн/$1.

Директор генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова заявила, що ослаблення курсу гривні було викликане розширенням гривневої ліквідності.

Як сказав у коментарі Тиждень.ua економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь , до кінця року курс гривні до долара може зрости до 8,5.

6 вересня Нацбанк запевнив, що через 3-4 дні ажіотаж на валютному ринку спаде.

7 вересня прем'єр-міністр Микола Азаров звинуватив комерційні банки в штучному створенні ажіотажу навколо курсу гривні щодо долара.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.