НОВИНИ

США розсекретили свої архіви про розстріли поляків у Катині

Документи, оприлюднені Національним архівом США, свідчать про те, що адміністрації президента Рузвельта було відомо про розстріл працівниками НКВС у 1940 році польських офіцерів у Катинському лісі.

Розсекречені документи підтверджують що були раніше підозри, що США не хотіли псувати відносини зі своїм союзником Йосипом Сталіним.

Загалом, у Катині розстріляли більше 22 тисяч поляків. Радянський Союз завжди покладав провину за цей злочин на нацистів, однак 1990 року факт розстрілів Москва визнала.

Архівні документи є кодованими посланнями американських військовополонених, які в 1943 році повідомляли у Вашингтон, що бачили в лісі під Смоленськом безліч останків трупів.

Нацисти спеціально привезли британських і американських полонених в Катинь, щоб ті на власні очі побачили, що вбивства не були здійснені німцями, які до того часу лише недавно окупували цю територію.

Близько тисячі сторінок розсекречених документів проливають світло на те, що і коли саме дізналося американське керівництво про Катинь.

Давно вважалося, що президент Рузвельт не хотів ставити під сумнів версію подій, піднесену йому Сталіним, оскільки Радянський Союз на той момент був союзником США у війні проти Німеччини та Японії. Таким чином, за розпорядженням адміністрації президента, інформацію про масові розстріли поляків не оприлюднювали.

Більш того, за словами Аллена Пола, історика, який займався питанням Катині, матеріали, про які йдеться, не були представлені в ході слухань про масові розстріли, які відбулися в Конгресі в 1951-52 роках, що може свідчити про те, що ці документи свідомо приховувалися від конгресменів.

Серед опублікованих документів є також важлива доповідь британського прем'єра Вінстона Черчілля, яку він передав президенту Рузвельту. Черчілль теж не хотів ставити під сумнів версію Кремля про події в Катині. Тим не менш, доповідь, складена послом Великобританії при польському уряді у вигнанні в Лондоні Оуеном О'Меллі, однозначно вказує на вину СРСР.

"Сьогодні є велика кількість свідчень, які в сукупності ставлять під великий сумнів твердження росіян, що вони не несуть відповідальність за вбивства", - писав О'Меллі.

За загальним визнанням, поляків у Катинському лісі та інших розстроювали працівники НКВС у квітні 1940 року за наказом Сталіна.

Серед загиблих не тільки офіцери, але і політики, представники духовенства і навіть артисти. Тіла убитих поховані в братських могилах без розпізнавальних знаків.

Як повідомлялоось, у квітні Європейський суд з прав людини дійшов висновку, що масовий розстріл поляків у Радянському Союзі в 1940 році - військовий злочин.

До суду звернулися 15 громадян Польщі - родичі розстріляних. У своїй скарзі вони посилалися на порушення Росією статті про право на життя Європейської конвенції про захист прав людини, оскільки російська влада не провели ефективне розслідування загибелі їх родичів.

Справа була закрита Головною військовою прокуратурою в 2004 році. Відповідну постанову було засекречено. Європейський суд визнав таке ставлення до родичів загиблих нелюдським і звинуватив Росію в приховуванні інформації про обставини катинської трагедії.

До того глава МЗС Росії Сєргєй Лавров заявляв, що Москва готова розглянути можливість реабілітації жертв Катині без участі суду.

Читайте також: Биківня. Катинь. Тоталітаризм

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.