НОВИНИ

В Україні зростає тінізація економіки

Інтегральний показник рівня тіньової економіки України в першому кварталі 2012 року зріс порівняно з аналогічним періодом 2011 року на 0,4 процентного пункту, проте при округленні до цілого значення залишився на колишньому рівні - 34% ВВП. Про це повідомляє пресс-служба Міністерства економічного розвитку і торгівлі.

"За попередніми оцінками, в першому кварталі 2012 року два методи розрахунку тіньової економіки з чотирьох, використовуваних Мінекономрозвитку, показали зростання тінізації, один - незмінність її рівня, і тільки монетарний метод показав детінізацію", - наголошується у дослідженні міністерства, оприлюдненому у понеділок.

Відомство пояснює, що використання тільки цілих чисел при оцінці рівня тінізації національної економіки пов'язано з тим, що даний показник є аналітично-розрахунковим, а тому приблизними і неможливим для перевірки.

У той же час, відповідно до представленого в документі графіку, після падіння в другому кварталі 2011 року рівня тіньової економіки до 33% ВВП, останні три квартали він незмінно росте, але залишається нижче значень 2010 і 2009 років - відповідно 38% ВВП і 40% ВВП.

Мінекономрозвитку уточнює, що по фінансовому методу і методу збитковості підприємства показник першого кварталу 2012 року виріс в порівнянні з показником першого кварталу 2011 року на 3 п.п. вище - до 34% ВВП, по електричному методу - на 1 п.п., до 31% ВВП.

За методом "витрати населення - роздрібний товарообіг" він залишився на рівні 44% ВВП, а за монетарним методом впав на 3 п.п. - до 26 п.п.

Мінекономрозвитку відзначає, що залишається ряд ризиків щодо зростання тінізації економіки в майбутньому.

"Вони пов'язані з поновленням рецесійних процесів у країнах Єврозони та збереженням значних фінансових (боргових) проблем на зовнішніх ринках, які в разі їх розширення можуть спричинити різке уповільнення темпів економічного зростання і в Україні", - йдеться у документі.

Також високими залишаються внутрішні ризики дестабілізації економічної ситуації, серед яких найбільшими є збільшення негативного сальдо поточного рахунку платіжного балансу, зростання девальваційних очікувань і низька кредитна активність.

"Враховуючи негативну тенденцію тінізації, яку вже відображають два методи розрахунку, в разі реалізації зазначених ризиків можна очікувати зростання за підсумками року рівня тіньової економіки", - вказують у Мінекономрозвитку.

Читайте також: Експерти: модель нинішньої влади не сприяє детінізації економіки

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.