НОВИНИ

Олімпіада-2012 "засмутила" Україну неточностями і "вкраденою" медаллю

На ХХХ літніх Олімпійських іграх, що тривали в Лондоні з 27 до 12 серпня, українська олімпійська збірна зіткнулася із неточностями організаторів, а також із суб'єктивним суддівством.

За декілька днів до відкриття на офіційному сайті Олімпійських ігор у Лондоні www.london2012.com виявилося, що в деяких біографіях  російських спортсменів  місцем народження було вказано українські міста  з позначенням  у дужках RUS, що мало означати країну, де це місто знаходиться. Або ж було вказано без міста – просто Ukraine Region, що у перекладі звучить як «Область Україна». Міністр МЗС Костянтин Грищенко назвав це бездарною помилкою та пообіцяв втрутитись в ситуацію.

Наступного дня штаб олімпійської делегації України направив офіційне звернення в Організаційний комітет ігор  з проханням терміново внести поправки в помилкові біографічні дані спорстменів. Однак станом на 7 серпня у МЗС констатували, що  на офіційному сайті Олімпіади-2012 залишається неточна інформація в біографіях чотирьох російських спортсменів.

Наступним сюрпризом від олімпійського сайту стало те, що на третій день Олімпіади в таблиці результатів змагань з вітрильного спорту в класі "Фін" навпроти прізвища українського спортсмена  Олексія Борисова була поставлена позначка DNC, що означає "did not come" або  не з'явився.   Як пізніше прокоментував ситуацію  державний тренер з вітрильного спорту Сергій Чорний, в кінці першої гонки відбулося зіткнення польського й українського спортсменів і човен Олексія було  пошкоджено, тому олімпієць не зміг вийти на другий тур гонки. Українська сторона подала протест, який було прийнято, і продовжила змагання. 

На 4-й день  Олімпійських ігор Україну позбавили бронзової нагороди, яку виборола українська чоловіча збірна зі спортивної гімнастики. Після оголошення результатів, за рішенням суддів, бронзову нагороду було віддано збірній Японії. Перше місце посіли китайські спортсмени, друге дісталося господарям ігор – британцям.

Головний тренер нашої чоловічої збірної з гімнастики Юлій Куксенков після змагань заявив, що «фактично у нас вкрали медаль». «На мою думку, наша команда заслуговувала срібної нагороди. Британцям, які фінішували третіми, судді трохи завищували оцінку», – заявив він.

Найбільшого розголосу набув скандал із суддівством бою українського боксера. В 1/8 фіналу олімпійського боксерського турніру у ваговій категорії до 75 кг у двобої між українцем Євгеном Хитровим та британцем Ентоні Огого арбітри присудили перемогу  останньому. У самому бої судді віддали перевагу британцеві в першому раунді за очками 5:3, у другому раунді арбітр у ринзі двічі відраховував британцеві нокдаун, однак судді віддали перевагу Хитрову всього в одне очко (7:6). Третій раунд набагато активніше провів українець, але судді віддали йому перевагу також лише в одне очко (8:7), що в загальному підсумку привело до рівності очок (18:18). При цьому перемогу арбітри присудили представнику країни, що приймає Олімпіаду.

Українська сторона опротестувала результати бою в Міжнародній федерації любительського боксу (АІВА) протягом регламентованих 30 хвилин після вироку суддів. В документі були вказані 5 чітких пунктів, які на переконання української сторони були  на користь нашого боксера та повинні були змінити остаточне рішення суддів. Не дивлячись на аргументи, рішенням Спортивного журі AIBA протест не був прийнятий.

Тоді  Національний олімпійський комітет України звернувся в Лозаннський спортивний арбітражний суд, представництво якого під час Олімпійських ігор базувалося в столиці Великої Британії. Пізніше у НОК повідомили, що українська делегація з провідними адвокатами опрацювала питання щодо подання позову до Спортивного арбітражного суду, однак рішення АІВА щодо перегляду результату бою до юрисдикції суду, як і інших установ, не належить. Таким чином українському боксеру остаточно відмовили в опротестуванні результатів.

Українська делегація вимагала  від структур, які відповідають за проведення змагань, дотримання правил чесної гри і забезпечення рівних можливостей для спортсменів усіх країн.

Зазначимо, що українська сторона також опротестовувала результати поєдинку Олександра Гвоздика з Алібеком Ніязімбетовим. Нагадаємо, що цей півфінальний поєдинок у категорії до 81 кг завершився унічию 13:13, втім судді віддали фінальну перевагу супернику Олександра. 

Українська сторона вимагала перерахувати кількість ударів, а також розглянути штрафні санкції за утримання суперника, які всупереч правилам не були застосовані до казахського боксера.

Міжнародна Асоціація Любительського Боксу (AIBA) прийняла протест на розгляд і близько 4 ночі за київським часом передала своє рішення: «Попередження за утримання не виносилося, оскільки у клінч йшли обидва боксери, а очки нараховано правильно, так само, як і остаточне рішення суддів про переможця». Згідно зі статутом AIBA жодних інших апеляційних дій здійснити не можна. Таким чином Гвоздика залишили з «бронзою».

Також українська сторона подавала протест проти рішення у змагання в семиборок. Так, не встигли вивісити фінішний протокол забігу на 800 метрів, де українка посіла 4 місце, як через декілька хвилин, ситуація змінилася. Німкеня, яка посідала 3-ю позицію була дискваліфікована – під час проходження стартового віражу суддя констатував у німкені порушення правил (заступ на лінію бігової доріжки). Але перипетії на цьому не закінчились. Не встигла Україна порадіти за нашу спортсменку, як судді задовольнили протест німецької сторони.

Після перегляду відео, відразу свої протести до Апеляційного журі подали українська і російська делегації, щоб відстояти права своїх спортсменок, які претендували на медалі різних гатунків. Однак обидва протести були відхилені одноголосним рішенням Апеляційного журі, а рішення рефері про дискваліфікацію німецької спортсменки відмінено.

Нагадаємо, участь у ХХХ Літніх Олімпійських іграх у Лондоні взяли 245 українських спортсменів.

Читайте також: Антиолімпійські ексцеси Олімпіади