НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Експерт: «брудну» мажоритарку влада відмиватиме певною демократією на виборах за партійними списками

Цьогорічні парламентські вибори не відзначаться застосуванням абсолютно нових виборчих технологій. Про це заявили у коментарі Тиждень.ua політологи.

«Принципово нових (виборчих технологій – Ред.) не буде. Хоча у порівнянні з 2004 роком технології будуть дуже різні. Тому що в 2004 році була президентська кампанія і більше того вона була дуже полярна, тобто це був по суті цивілізований вибір. Зараз трошки інші вибори. Це парламентські вибори, де конкурують різні партії і в кожної з них своє бачення України, і відповідно вони впливають на суспільство. Більше того, вибори відбуваються за новим законом – є мажоритарні округи, де зовсім інші технології, ніж по загальнонаціональному виборчому округу. Тому порівнювати технології 2004 року і майбутніх виборів було би неправильно», – заявив директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран.

Дуже схожі, на думку політолога, передвиборчі проблеми 2004 і цього року.

«Що ми можемо порівняти з 2004 роком це проблеми. Вони – дуже схожі. І тоді, і зараз йдеться про фактичну узурпацію влади та її монополізацію через вибори», – додав він.

Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко також дотримується думки, що абсолютно нових виборчих технологій на виборах цього року не буде.

«Абсолютно нових досить важко знайти… Думаю, що в цьому році більш активно використовуватимуть інтернет, хоч звісно і в цьому нічого нового. Цього року особливу увагу приділятимуть соціальним мережам. Зокрема, використовуватимуть певні віртуальні голосування, так звану вірусну агітацію (антиагітацію - Ред.). Такі методи будуть використовуватись саме щодо аудиторії соціальних мереж», – впевнений політолог.

За словами Фесенка, якщо говорити про використання мовного питання і протиставлення на виборах Сходу і Заходу України як виборчих технологій, вибори 2004 і цього року певною мірою будуть схожі.

«Насправді долю виборів будуть вирішувати не вибори за партійними списками, а вибори в мажоритарних округах, де технології 2004 року нічого не зможуть зробити. В територіальних округах працюють зовсім інші технології. Побоююсь, що в багатьох виборчих округах вибірково використовуватиметься підкуп виборців, як це було на виборах 2008 та 2010 року. Ця технологія буде дуже масштабно використовуватись. А що ж до виборів за партійними списками, то тут якраз принципових новацій не спостерігатимемо», – прогнозує Фесенко.

«Трагедія полягає не тільки в тому, що куплятимуть голоси виборців, а в тому, що кандидат від партії влади, які пройдуть завдяки цій технології, ніколи не будуть зацікавлені, щоб підвищити матеріальний рівень громадян України. І таким чином українці за продуктові пакети обиратимуть владу, яка апріорі зацікавлена в зубожінні населення», – відзначає Таран.

Читайте також: Соціологія й новітня виборча війна: маніпуляції починаються

Ще однією із найбільш поширених «брудних» виборчих технологій експерти виділяють адміністративний ресурс.

«Зокрема, офіційним кандидатам на виборах буде важко зустрічатися з виборцями, можуть виникнути проблеми в роботі тих структур, що мають відношення до підготовки до виборів. Наприклад, типографіям буде важче звітувати перед фінансовими та правоохоронними органами. Використовуватимуться й вже старі «брудні» технології – однакові прізвища по мажоритарних округах, тиск на ЗМІ, щоб максимально розповсюджувати рекламу і замовні матеріали про владу, але зменшувати кількість матеріалів про опозицію», – зауважив Таран.

Для опозиції, на думку політолога, надзвичайно важливо буде мінімізувати «чорні» технології.

«Тому що фактично вона не можуть ними володіти. А влада буде максимально їх використовувати. Але якщо говорити про певну новизну, то кампанія в округах і по загальному виборчому округу матиме дуже спільний рівень застосування брудних технологій. Тим більше для Заходу влада позиціонуватиме вибори по пропорційній системі як демократичні. А по мажоритарних округах, думаю, застосовуватимуться більше «брудних» технологій», – переконаний політолог. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.