НОВИНИ

Українському салу загрожує африканська чума

В Україні 1 серпня вперше майже за півстоліття офіційно зафіксовано спалах африканської чуми свиней.

За інформацією Державної ветеринарної та фітосанітарної служби, спалах африканської чуми свиней (АЧС) сталася в селі Камишоватка Приморського району Запорізької області, повідомила вчора, пише «КомерсантЪ-Украина».

Вірус привів до загибелі 5 тварин, ще близько 250 були знищені, трупи утилізовані. Для недопущення подальшого розповсюдження захворювання в радіусі 50 км введений карантин, перекриті автомобільні дороги, що ведуть у село. "Ймовірним джерелом інфекції могли бути збудники хвороби, завезені відпочиваючими з Росії в харчових продуктах тваринного походження", - вважають фахівці Держветфітослужби.

Міністерство охорони здоров'я заявило, що африканська чума свиней (АЧС) не загрожує людям. Однак АЧС являє собою серйозну економічну загрозу для тваринників, що займаються розведенням свиней, оскільки вакцини від цього захворювання не існує. "Єдиний спосіб зупинити хворобу - знищити все поголів'я свиней у радіусі 20 км", - відзначає виконавчий директор асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Єлизавета Святківська.

Наразі середня вартість 1 кг живої ваги свинини в Україну становить 15 грн. Враховуючи, що вага тварини, що відправляється на забій, приблизно 160-200 кг, то втрати свиноферм від падежу, викликаного АЧС, можуть скласти від 2,4 тис. до 4,5 тис. грн за кожну голову. За даними Держстату, на 1 липня 2012 року поголів'я свиней в Україну становило 8050000 голів. Компенсація власникам в цьому випадку українським законодавством не передбачена.

Учасники ринку готуються підраховувати збитки від неминучого падіння продажів свинини.

Також Святківська не виключає, що спалах АЧС може стати підставою для введення заборони на експорт української свинини.

За даними Держстату, в 2011 році Україна експортувала 12,5 тис. т свинини на $ 57,6 млн. Глава Россільгоспнагляду Сєргєй Данкверт вчора вже виступив із заявою про можливе введення заборони на провезення продуктів рослинного і тваринного походження в ручній поклажі пасажирів через українсько-російську кордон.

Раніше Держветфітослужба неодноразово заявляла, що виявлення АЧС в Україну може негативно позначитися на експорті зернових.

"Якщо в деяких районах будуть виникати спалахи африканської чуми свиней, то ті території, де зерно вирощено і підготовлено до експорту, будуть змушені призупинити відвантаження", - заявляв на початку року тодішній глава відомства Іван Бісюк (зараз - заступник міністра аграрної політики – Ред.).

Нагадаємо, що в 2012/2013 маркетинговому році Україна планує поставити на зовнішні ринки 20-21 млн т зернових.

За прогнозами Мінагрополітики, цього року врожай зернових і зернобобових культур знизиться на 20% проти минулого року і складе 45,3 млн. тонн. При цьому Укргідрометцентр прогнозує врожай зерна в обсязі 42 млн тонн.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.