НОВИНИ

  ▪   Ірина Шарпінська

Експерт: перемога Литви над Газпромом навряд чи вплине на переговори України та РФ

Перемога Литви над Газпромом у Стокгольмському арбітражному суді навряд чи вплине на хід переговорів між Росією і Україною, оскільки Київ із самого початку не зайняв принципову жорстку позицію у газових переговорах. Таку думку у коментарі Тиждень.ua висловив директор енергетичних програм Центру «Номос» Михайло Гончар.

«Чи вплине це на поступливість Газпрому в українському питанні? Тут існує сумнів», - зазначив експерт. І додав: «На Газпром взагалі мало що впливає. Особливо, якщо проти нього не ведеться жорстка, безкомпромісна стратегія».

Гончар підкреслює, що «поступок від Газпрому домагалися ті компанії, які зрештою робили системні, послідовні кроки, і які завершувалися зрештою після невдалих наступів (Газпрому – Ред.), консультацій і переговорів зверненням до арбітражних інстанцій, як передбачено будь-яким контрактом».

«Литовський випадок трохи іншого гатунку. Вперше Газпром намагався, так би мовити, імплементувати на практиці недопущення реалізації на території окремо взятої країни ЄС Третього енергопакету попри те, що уряд Литви взявся імпементовувати його відповідно до вимог ЄС», - зауважив експерт.

Однак, за його словами, Литва добилася успіху, тому що з самого початку була чітка принципова позиція уряду, яка базувалася на європейському законодавстві.

«Тому коли Газпром мав справу з Литвою, то уряд цієї країни був свідомий того розуміння, що європейське право на його боці, що ЄС на боці уряду Литви. Тому цей виграш у Стокгольському арбітражі закономірний», - вважає експерт.

«У нашому випадку російська сторона і Газпром в цілому не бачить такої послідовності, наполегливості, системності дій. Адже на рівні прем’єра, міністра не раз повітря струшували заяви на кшталт звернень до Стокгольмського арбітражу з українського боку, але на цьому все і закінчувалося», - заявив Гончар.

Він пояснює, що Газпром дуже чітко розуміє стратегію і тактику української сторони, яка «хоче весь час започаткувати з Газпромом якусь нову схему». «Зрештою вона (стратегія – Ред.) спрямована на те, щоб в якийсь черговий закулісний непрозорий спосіб, сторгувавши щось в обмін на знижку в ціні на газ, добитися цієї знижки», - не виключає експерт.

«Навіть якщо вони зрештою підуть на поступки, то вони це хитро запакують і ув’яжуть в пакеті з якимись відповідними поступками з боку України. А цього не мало б бути», - зазначив він.

Гончар вказує на те, що з боку українських урядовців вже неодноразово лунали заяви про близьке вирішення газового питання, однак «ми бачимо, що нічого не змінилося».

«Очевидно, що українські урядовці не відчувають себе впевнено в тому, що вони зможуть провести успішно ці газові переговори. Тому нині віз і нині там», - заявив експерт.

При цьому, додав він, Україна сам на сам в діалозі з Газпромом, оскільки «через абсолютно нерозважливу, безглузду політику чинної влади, Україна на відміну від Литви, не може спертися на підтримку ЄС», оскільки «від такої підтримки сама себе ізолювала».

«Газпром спить спокійно. За великим рахунком, на жаль, йому турбуватися немає про що. Хотілося би помилятися», - заявив Гончар. «В лінії Газпрому щодо України нічого не зміниться», - додав він.

Єдине, що в далекій перспективі зможе примусити російського монополіста поміняти свою стратегію, то це «кардинальні зміни, що відбуваються на європейському ринку в цілому».

«Газова незалежність починається в мізках політиків, це психологічний ефект. Уряд маленької Литви спромігся зробити те, що мав би вже давно зробити уряд великої України», - підсумував експерт.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.