НОВИНИ

Європейський суд критикує Україну за перешкодження у поданні позовів

Європейський суд з прав людини піддав критиці Україну. Судді дійшли висновку, що українські офіційні структури перешкоджають позивачам, які хочуть звернутися до Страсбурга. Про це йдеться у вироку, оприлюдненому 26 липня у Страcбурзі.

Як повідомили у прес-службі Європейського суду, у конкретному випадку йдеться про українського в'язня, якому в місцевому суді не дозволили скопіювати медичний документ зі свого досьє. Такий документ був необхідним для подання позову.

Скаргу до Страсбурга спрямував Василь Іващенко, якого засудили 2002 року усправі про вбивство міліціонера. Позивач стверджує, що ще під час арешту правоохоронці застосували проти нього та двох інших людей брутальну силу: били по голові, грудях, нирках та у пахвину, внаслідок чого він втратив свідомість. Іващенко скаржився суду й на подальші тортури: проколювання міліціонерами його щоки голкою та обпалення руки запальничкою.

Згодом під час оформлення позову до суду в Страсбурзі Черкаський суд відмовив позивачеві у наданні копій медичних довідок, що засвідчували побої під час його доправлення до СІЗО. Таку відмову пояснили тим, що це не входить до обов'язків суду та послались на відсутність бюджетних коштів на ці цілі.

Судді в Стразбурзі особливо наголосили, що це не поодинокий, окремий випадок, а системна проблема, і зажадали від української влади негайно вжити законодавчих та адміністративних заходів із забезпечення ув’язненим доступу до необхідної документації.

У згаданому випадку суд постановив виплатити позивачеві компенсацію на суму в 12 тисяч євро.

 «Суд абсолютно ґрунтовно критикує Україну», - зауважив голова правління українського відділення Гельсінської спілки з прав людини Євген Захаров.

«Ця проблема є системною. Засуджені не мають доступу до документів, які зберігаються в їхніх справах у судах. Вони туди не можуть поїхати. І якщо в них немає адвоката, який би це зробив за них, то вони фактично такої можливості повністю позбавлені», - констатує Захаров.

Нагадаємо, Україна вже не один рік посідає третє після Росії й Туреччини місце за кількістю обвинувальних вироків, винесених проти неї в Європейському суді з прав людини. Так, за підсумками 2011 року проти Туреччини було винесено 159 вироків, проти Росії - 121, проти України - 105.

При цьому у березні цього року Європейський суд з прав людини звинуватив Україну в невиконанні кінцевого рішення внутрішніх судів.