НОВИНИ

Верховна Рада забрала у місцевої влади право розпоряджатися сільськогосподарською землею

Парламент відібрав у місцевих органів влади право розпоряджатися земельними ділянками сільськогосподарського призначення. Повноваження з передачі земель у власність або користування будуть віддані Держземагентству.

Ще до прийняття закону «Про ринок земель», уряду дозволили створити Земельний банк. Місцеві органи влади і аграрії протестують проти нового закону, оскільки побоюються монополізації ринку, пише «Коммерсант-Украина».

Депутати прийняли в цілому два законопроекти N10042-10043, які повинні вирішити поточні проблеми земельного ринку. Перший з них дозволяє визначити межі адміністративно-територіальних одиниць без генеральних планів населених пунктів. Райради зможуть стверджувати кордону сіл і селищ без візи облрад. Зараз встановлені та змінені межі лише 56% населених пунктів.

Другий законопроект завершує процес розмежування земель державної та комунальної власності. Замість діючого механізму, який дозволив розмежувати з 2004 року всього 0,6% земель, впроваджується автоматичне розмежування. Землями комунальної власності стануть всі ділянки в межах сіл, селищ і міст, крім тих, на яких розміщені держвласність і органи державної влади.

Проте в ході розгляду поправок була прийнята норма, яка різко змінює всю земельну систему в Україні, наголошується в статті. Ця поправка переглядає в Земельному кодексі повноваження органів виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування.

Сільські, селищні та міські ради, районні та обласні держадміністрації, а також АР Крим будуть позбавлені права розпоряджатися землею сільськогосподарського призначення, що знаходиться на їх території. Ці повноваження отримає Держагентство земельних ресурсів, оскільки "центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його територіальні органи будуть передавати земельні ділянки сільгосппризначення державної власності у власність або використання для всіх потреб, крім випадків частини 8 статті", йдеться в поправці. Згідно ч. 8, Кабмін розпоряджається держземлямі, в тому числі передає їх до статутного капіталу Земельного банку.

Прийняття цієї поправки дозволило створити Земельний банк, на який у квітні в держбюджет було закладено 120 млн грн, хоча в законодавстві досі немає механізму роботи такої установи.

За словами аналітика Асоціації міст Ярослава Рабошука, система вирішення земельних питань між Кабміном, Держземагентством і місцевою владою буде розбалансованою. «Куди саме з цих трьох органів бігти землекористувачу або власнику за дозволом, незрозуміло», - говорить він. «Якщо це все набуде чинності, то внесе дезорганізацію в процес, який і зараз не ідеальний, - погоджується перший заступник голови Всеукраїнського союзу сільгоспвиробників Василь Ярошовець».

Як повідомлялося, депутати Харкова вирішили приєднати до міста декілька сіл. В Україні на проведення робіт з розмежування земель державної та комунальної власності необхідно 600 млн грн

На початку року уряд виділив на земельну реформу понад 300 млн гривень.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.