НОВИНИ

  ▪   Михайло Глуховський

Затулін пропонує Росії створювати в Україні елітні гімназії та фінансувати проросійські ЗМІ

Росія будуватиме в Україні елітні гімназії, грантами підтримуватиме ЗМІ, які пропагують російську культуру та полегшуватиме для громадян видачу російських паспортів. Таку думку в коментарі Тижню висловив директор Інституту країн СНД, депутат Держдуми РФ Константін Затулін, коментуючи заяву Держдуми до президента Путіна щодо посилення роботи із співвітчизниками за кордоном.

«Сенс цього рішення полягає у збільшенні фінансування, яке на сьогоднішній день на невисокому рівні. Мова іде про збільшення фінансування на проекти Росспівробітництва (Федеральне агентство у справах співробітництва СНД – ред.), який очолює Константін Косачов. Він, прийшовши до Росспівробітництва зіштовхнувся з тим, що з 1,5 млрд рублів видатків приблизно 1 млрд. рублів припадають на апарат», - сказав Затулін, висловивши сподівання, що воно буде збальшено. За його словами, фінансування нині іде на підтримку будинків культури, які сьогодні називаються Центрами російської культури. Проте, його недостатньо.

«Думаю, ця заява Держдуми падає на сприятливе підґрунтя, явно президент має намір перебудовувати роботу із співвітчизниками», - додав політик.

Разом з тим, за його словами, український напрямок реалізації посилення роботи із співвітчизниками наразі не обговорюється. «Зараз мова іде принципово про те, чи сприйме це президент (заяву Держдуми – ред.), а значить, чи буде він давати доручення уряду переглянути бюджет», - пояснив він.

«Перш за все, ці гроші мають витрачатися на освіту. На створення в Україні російських гімназій, проекти, які могли б бути спільними з українською стороною, на які повинні бути виділені гроші. Також, на мою думку, мова повинна іти про підтримку, необов’язково фінансову, дарування привілеїв тим вузам, які ведуть активну роботу з прийомом студентів з-за кордону, підтримують і розвивають свої філії за кордоном.

Наступним серйозним питанням – є питання роботи зі ЗМІ. Потрібна грантова підтримка тих ЗМІ, які, на наш погляд, ведуть пропаганду зв’язків із Росією, російською культурою. Звичайно, ці гроші не направлятимуть на політичні цілі.

Однак, він зауважив, що між пропозиціями і тим, що буде робитися – величезна дистанція. «Завжди в результаті відбувається дещо середнє, середній вектор між тим, чого хочете, що я пропоную і тим, що насправді виходить», сказав Затулін

«Питання, як будуть ці гроші використовуватися – дискусійне. Наприклад, я вважаю, що сплатити всі без винятку видатки, вирішити всі без винятку проблеми для співвітчизників неможливо. Звичайно, фінансування маю бути збільшено. Звичайно, фінансування на сьогоднішній день – це декілька відсотків від подібного фінансування у Франції, Англії, Німеччині, Іспанії тощо», - сказав Затулін.

«Але набагато важливіше, як мені здається, вирішити питання дарування певних пільг нашим співвітчизникам, які живуть у Росії, в тому числі виконати обіцянку, пов’язану зі спрощеним порядком отримання російського громадянства без виходу із громадянства іншої країни», - додав він. 

Нагадаємо, 19 червня російські депутати Держдуми звернулися президента РФ Владіміра Путіна із заявою «Про посилення роботи із співвітчизниками за кордоном і про розширення гуманітарного впливу Росії напередодні створення Євразійського економічного союзу», 

Як повідомлялось, за словами спікера нижньої палати Держдуми Сєргєя Наришкіна, створення Євразійського економічного союзу вимагає підтримки з боку держав, які до нього увійдуть, і в тому числі «соотєчєсвєнніков», з так званого «русского міра».

Протягом 2012-2014 років Росія планує витратити на підтримку соотєчєственніков за кордоном близько $46 млн. У 2009-2011 роках на цю підтримку вже витратили майже $33 млн. Тобто, після рішення Держдуми, ця сума може збільшитися в рази.