НОВИНИ

  ▪   Ірина Шарпінська

Експерт назвав умови, за яких Росія може піти на газові поступки

Росія може змінити своє ставлення до України у газовому питанні лише тоді, коли відчує для себе серйозні виклики. Таку думку у коментарі Тижню висловив директор енергетичних програм Центру «Номос» Михайло Гончар.

За словами експерта, Росія повинна дуже уважно ставитися до України, яка по суті є одним з найбільших ринків постачань газу.

«Однак на сьогодні Росія виходить з принципу: не подобається, візьміть інший, дешевий газ. Але вони чудово розуміють, що не зможемо, тому що немає необхідної інфраструктури. І вони розуміють те, що вона (інфраструктура – Ред.) не з’являється за один, два і три роки», - зазначив експерт.

«Якщо будуть доведені до ума два проекти, пов’язані з розробкою нетрадиційного газу, плюс термінал по прийому скрапленого газу, то для Росії це серйозний дзвінок», - упевнений Гончар.

Експерт наголошує, що «тут Україна буде вже не сам на сам з Росією в енергетичному діалозі», оскільки «буде залучено бізнес-інтерес крупних світових компаній, які мають відповідну підтримку з боку своїх урядів, а це уряди США, Великої Британії». «Тому тут уже ситуація міняється для України кардинально», - зазначив Гончар.

Експерт наголошує, що досягнення енергетичного унезалежнення України можливе приблизно у 2020-2025 роках - як через розробку власних покладів газу, так і через диверсифікацію постачань.

«Найголовніше, щоб в один прекрасний момент закулісних переговорів з Росією не прозвучало, що перевагу над ідеями енергетичного унезалежнення взяли так звані прагматичні підходи, за якими практично ніякої прагматики нема. А просто є інтерес окремих персоналій і корупційних схем. Так уже було в історії за 20 років не раз», - зазначив Гончар.

«Але зараз дійсно є певне вікно можливостей і ними гріх не скористатися», - додав він.

За словами експерта, «потрібна системна послідовна політика, щоб усі ці висловлювання, навіть якщо вони є забіганням наперед, зрештою реалізувалися».

Нагадаємо, Україна веде переговори про доставки скрапленого газу з Катару.

Крім того, Нафтогаз домовляється про можливості закупівель природного газу в німецької компанії.

Також в Україні планується розробка нетрадиційного газу (сланцевий газ, щільних порід і т.д.). Однак на сьогодні ще немає підтверджень комерційних запасів газу.

Україна домагається перегляду газових контрактів з Росією від 2009 року із середини 2011 року, але поки безуспішно.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.