НОВИНИ

У Раді готують підвищення податкового навантаження для аграріїв

Парламентський комітет з питань аграрної політики та земельних відносин підготував схему підвищення податкового навантаження на сільгоспвиробників.

Як пише газета «Коммерсанть-Украина», відповідно до законопроекту №10500, поданого минулого тижня депутатами фракції Партії регіонів Валерієм Бевзенком і Григорієм Калетніком, а також депутатом Романом Ткачем («Наша Україна-Народна самооборона»), ставка фіксованого податку в розмірі 0,15% збережеться тільки для аграріїв, які володіють або користуються землями площею до 100 га (рілля, сінокіс, пасовища). З 2013 року при перевищенні цього порога ставка податку збільшиться до 1,15% від нормативної оцінки 1 га. Введення градації стане стимулом для створення невеликих фермерських господарств, впевнені депутати. Ставки для інших видів земель залишаться незмінною: від 0,03% (сади в горах) до 1% (закритий грунт).

Експерти відзначають, що на фіксованому податку перебувають до 95% аграріїв, оскільки це дозволяє їм вести просту звітність, а також не платити податок на прибуток та земельний податок. Однак аналітик із земельних питань Української аграрної конфедерації Олександр Поліводський навіть підвищення фіксованого податку на 1% вважає значним.

«Депутати думають, що аграрії багато заробляють, але щоб заробляти, необхідно стимулювати розвиток - забезпечувати стабільність інвестиційному клімату і податкової політики», - вважає він.

Як повідомлялося, аграрії були згодні платити збір до 1%, оскільки розуміли тяжке становище з фінансуванням села. Однак віце-президент Асоціації фермерів і приватних землевласників Микола Стрижак нагадує, що навантаження на платників фіксованого податку з урахуванням підвищення орендної плати вже становить 8% від нормативної оцінки землі.

Гендиректор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Володимир Лапа визнає, що відсутність належного фінансування сільської місцевості не сприяє розвитку інфраструктури. Він не вірить, що уряд дозволить зробити село багатшими, оскільки при збільшенні доходів місцевих бюджетів «надлишки» будуть вилучатися в державний бюджет, наприклад у вигляді скорочення дотацій і субвенцій. У будь-якому випадку аграріїв змусять платити зайвий 1%: якщо не приймуть закон про підвищення фіксованого податку, на що Бевзенко розраховує до парламентських канікул, депутати розглядатимуть законопроект про введення однопроцентного збору.

Як відомо, це не перша спроба депутатів посилити податковий тиск на товаровиробників в аграрному секторі. У лютому Калетнік уже пропонував ввести одновідсотковий збір за користування землею сільськогосподарського призначення паралельно зі сплатою податку на землю. Профільний комітет навіть рекомендував цей документ до прийняття в першому читанні. Однак, як заявив Бевзенко, депутати вирішили відмовитися від цієї норми, оскільки знайшли більш ефективну схему наповнення місцевих бюджетів. За його підрахунками, виробники-платники фіксованого податку, які мають у власності або розпорядженні землі більше 100 га, використовують 25 млн га земель сільгосппризначення. При середній нормативній грошовій оцінці 1 га ріллі в 24 тис. грн надходження до місцевих бюджетів в результаті підвищеної на 1% ставки фіксованого податку повинні збільшитися на 6 млрд грн на рік. Раніше Калетник оцінив користь від одновідсоткового збору в 4,5 млрд грн.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.