НОВИНИ

Група "Першого грудня" піде до Литвина, щоб зупинити законопроект про мови

Ініціативна група "Першого грудня" вважає проект Закону України "Про засади мовної політики" наміром підмінити Конституцію України і вимагає зняти його з розгляду. Про це та ідеться в заяві групи.

Ініціативна група "Першого грудня" оприлюднила заяву, де вказано, що "запровадження в Україні статусу мов і порядку їх застосування, не передбачених ст. 10 Конституції України, слід кваліфікувати як зазіхання на основи конституційного ладу в Україні".

Черговий головуючий ініціативної групи "Першого грудня" Богдан Гаврилишин розповів, що учасники групи планують зустрітися зі спікером парламенту Володимиром Литвином і пояснити загрози прийняття законопроекту про мови Ківалова — Колесніченка. "Протест на захист української мови повинен бути. Ми збираємося піти до голови Верховної Ради напряму, щоб сказати йому, що це означає прийняти цей закон, як це розколе українське суспільство", — сказав він.

"Ми апелюємо до почуття політичної відповідальності тих, хто буде вирішувати долю законопроекту, — ідеться в заяві, яку підписали Богдан Гаврилишин, кардинал Любомир Гузар, В’ячеслав Брюховецький, Євген Сверстюк, Вадим Скуратівський, Іван Дзюба, Мирослав Попович, Мирослав Маринович, Ігор Юхновський". — Ми хочемо застерегти, що в разі прийняття законопроекту Ківалова та Колесніченка він призведе до розколу в суспільстві, адже справжня мета цього законопроекту — "Геть українську мову!".

"Ми рішуче закликаємо зняти законопроект "Про засади мовної політики" з розгляду як такий, що суперечить основоположним принципам Конституції України і загрожує не тільки цілісності української держави, а й самому її існуванню" — пишуть учасники ініціативної групи "Першого грудня".

"Проект Закону України "Про засади мовної політики" є фактично наміром підмінити Конституцію України, — роз’яснюють інтелектуали. — І хоч у ст. 4 його автори декларують, що "основи державної мовної політики визначаються Конституцією України", однак насправді закон претендує на те, щоб "засади (!) мовної політики" визначалися саме його, цього закону, нормами, а не Конституцією. Усупереч Конституції України та рішенню Конституційного суду України від 14 грудня 1999 року № 10-рп/99 автори законопроекту вводять у правове поле поняття "регіональна мова", "мовна група", "мовна меншина", "регіональна мовна група". Визначені Основним законом засади мовної політики, таким чином, піддаються кардинальній ревізії", ідеться в заяві.

Представники ініціативної групи "Першого грудня» мають намір передати заяву Володимиру Литвину особисто 23 травня, о 18:00.

Раніше Литвин визнав, що законопроект регіоналів де-факто вводить другу державну мову. Натомість регіонал Колесніченко переконує, що законопроект про засади державної мовної політики повною мірою відповідає Європейській хартії регіональних мов і не пропонує двомовності. У вересні минулого року парламентський комітет з питань культури і духовності відхилив законопроект про мови, внесений "регіоналами".

Як повідомлялося, законопроект про мови розглядатиметься у парламенті 24 травня.

Нагадаємо, що до створеної в 20-ту річницю референдуму ініціативної групи "Першого грудня" увійшли чільні представники національної інтелігенції. 5 квітня 2012 року в Києві ініціативна група "Першого грудня" провела Національний круглий стіл, на якому зібрала широке коло української інтелігенції і розпочала процес формування порядку денного для країни.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.