НОВИНИ

Експерт: ЄС повинен чітко визначити, що він хоче від Януковича

У той час як бойкот ЄС українського керівництва може дати відчуття виконаної справи сьогодні, воно може не мати стратегічного значення для ЄС у довгостроковій перспективі. Про це пише експерт з політики ЄС та Росії щодо України, Молдови та Білорусі Ольга Шумило-Тапіола в своїй статті, опублікованій на офіційному сайті дослідницького центру Carnegie Endowment for Peace (Брюссель).

«Нинішня політика ЄС щодо України базується на старих припущеннях і його зусилля (відкладення угоди та бойкот Києва), як видається, не є узгодженими. Потреба ЄС у консенсусі серед усіх 27 держав-учасниць залишає його з найменшим спільним знаменником зовнішньої політики. Якщо ЄС хоче стабільного і передбачуваного сусіда, він повинен придумати кращий план для України. Лідери ЄС повинні змиритись з тим, що для Януковича та сім`ї легше та безпечніше тримати Тимошенко та інших у в’язниці. Це – не страшний сон, а складна реальність. ЄС повинен серйозно подумати над своєю стратегією. Побудова політики на припущеннях, що угода про асоціацію є хорошою приманкою для українців, не спрацює. Угода та інші заохочення такі як допомога уряду мають почекати до кращих часів», - пише Шумило-Тапіола.

На думку експерта, бойкотів, приурочених до окремих подій, недостатньо.

«Типові кроки, такі як відбирання Євро-2012 та списки з забороною видачі віз для прокурорів та суддів також не спрацюють. Чемпіонат – це те, що має значення для звичайних українців. А прийняття списків щодо віз, які не включають президента, сім`ю та ключових олігархів, не матиме ніякого впливу. Більш того, боротьба за знаходження консенсусу з цих питань в рамках ЄС лише додасть до слабкого іміджу ЄС в Україні. Мабуть, найбільш ефективним способом було б заморозити фінансові та інші активи сім`ї та олігархів, які зберігаються в ЄС».

Все ж, за словами аналітика, такі заходи не зможуть вирішити всі питання.

«Це може допомогти звільнити Тимошенко та її колег з в’язниці, але не може гарантувати, що проти них в майбутньому не будевисунуто нових звинувачень. Це може підштовхнути президента дати згоду на повністю вільні та справедливі вибори. Але це може не зупинити Україну від отримання пожиттєвого президента всього через кілька місяців після голосування».

На думку експерта, ЄС повинен зосередитися на спілкуванні з українським народом через дипломатичні канали, ЗМІ та громадянське суспільство.

«Крім того, ЄС повинен нарешті встановити чіткі межі для українського керівництва. До цих пір ці рамки не було чітко визначено, а звучали більше розпачливі заклики до поліпшення законності та незалежності судової влади. Навіть повідомлення про Тимошенко були досить змішаними…ЄС повинен визначити і повідомити, що він хоче від Януковича. Він також має розробити список чітких умов: від вільних та справедливих виборів та критерії, за якими голосування оцінюватиметься…Не в останню чергу ЄС має визначити чіткі строки для виконання посадовими особами в Києві необхідних змін. Дедлайном можуть бути парламентські вибори або саміт Україна-ЄС вкінці цього року».

«Якщо це не спрацює, це може служити поштовхом, щоб поговорити з росіянами про те, щоб принести більше стабільності в регіон. Або, можливо, кращим варіантом було би дати Україні можливість дрейфувати, куди вона дрейфує. ЄС може допомогти лише тим державам, які хочуть, щоб їм допомогли», пише Шумило-Тапіола. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.