НОВИНИ

В Україні побоюються, що через Білорусь Шацькі озера зникнуть

У Міністерстві екології та природних ресурсів заявили про загрозу обміління і забруднення Шацьких озер на Волині через розробку Хотиславського крейдяного кар'єру, розташованого на території Білорусі.

«На жаль, рішення проблеми залежить не тільки від України. Проект розробки кар'єру, яким займається білоруська сторона, узгоджений з президентом Білорусі Аляксандром Лукашенкою. Тому ми чекаємо політичного рішення», - повідомив газеті «Коммерсанть-Украина» заступник міністра екології та природних ресурсів Ігор Вільдман.

Як зазначив перший заступник начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища Волинської області Олександр Романюк, роботи на кар'єрі почалися в 2008-2009 роках.

«Це небезпечно для Шацьких озер і перш за все для озера Світязь. Його обміління може відбутися через 10-15 років через зниження рівня грунтових вод, що живлять озеро. Глибина Світязя - понад 50 м, а глибина Хотиславського кар'єру повинна досягти 40 м. Відстань між ними - 25 км. Всі підземні джерела взаємопов'язані, розробка кар'єру порушить їх природну течію», - розповів Романюк.

У свою чергу, Вільдман сподівається, що конфлікт буде вирішено без втручання міжнародних інстанцій.

Однак колишній посол України в Білорусі (2010-2011 роки) Роман Безсмертний не вірить в це.

«Ситуація в економіці Білорусі катастрофічна, тут би вижити, а не шукати домовленості. До того ж розробник кар'єра - група компаній «Трайпл». Її власником є Юрій Чиж - один з придворних бізнесменів Аляксандра Лукашенка», - пояснив Безсмертний. За його словами, Україна заперечувала проти розробки кар'єру без відповідних природоохоронних заходів: «На жаль, білоруська сторона слухала, але робила свою справу».

Заступник міністра природних ресурсів і охорони навколишнього середовища Білорусі Анатолій Лис заявив, що Україні не виставляла офіційних претензій щодо можливого забруднення Шацьких озер.

«Іноді це питання політизується українською стороною. Побоювань, що Шацькі озера зникнуть, немає», - заявив Лис.

За його словами, при освоєнні Хотиславського кар'єру виконуються всі природоохоронні заходи.

Разом з тим Безсмертний зазначає, що внаслідок розробок на Хотиславському кар'єрі «Україна може втратити не тільки Шацькі озера, а й весь природний комплекс річки Прип'ять».

«Цьому може перешкодити надання територіям Північного Полісся Україні і Південного Полісся Білорусі статусу пам'ятки природи. Вони примикають до заповідника «Західне Полісся» на території Польщі, природоохоронний статус якій надано ЮНЕСКО», - пояснив Безсмертний.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.