НОВИНИ

Угоду про асоціацію між Україною і ЄС парафують за зачиненими дверима

Парафування угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом відбудеться сьогодні в Брюсселі непублічно.

Як пише газета «Коммерсанть-Украина», в Європейському Союзі незадоволені оприлюдненням дати парафування угоди.

«Ми не хочемо публічності в цьому питанні», - заявив виданню високопоставлений європейський дипломат.

Представники Євросоюзу пояснюють, що парафування є технічною, а не політичною подією і тому не потребує уваги ЗМІ.

У неофіційних бесідах дипломати відзначають ще одну причину: Брюссель не хоче надавати українській владі картину, що демонструє прогрес Києва у взаєминах з ЄС. Європейці побоюються, що в умовах слабкої інформованості українців про міжнародні юридичні процедури провладні ЗМІ можуть «представити парафування як підписання, створивши тим самим козир для влади на найближчих виборах». Саме з цієї причини сьогоднішня церемонія пройде без допуску журналістів і відеозйомки, а за її підсумками буде поширений лише короткий прес-реліз з кількома протокольними фотографіями.

Крім цього, третьою проблемою, яка заважає публічності процесу є те, що незважаючи на формальне проведення процедури парафування, фактично робота над документом ще не завершена. З 1700 сторінок договору де-факто буде парафована тільки близько 170. В економічній частині угоди про асоціацію керівники переговорних груп - заступник міністра закордонних справ Павло Клімкін та представник Європейської служби зовнішніх дій Мирослав Лайчак – запевнять тільки першу і останню сторінки, а решта буде відкрита для внесення технічних правок.

Сьогодні в Брюсселі буде підписано також непублічна двосторонній документ, який регламентує подальші дії Києва і Брюсселя з доопрацювання угоди про асоціацію. Сторони беруть на себе зобов'язання «провести юридичний аналіз підготовки остаточного консолідованого тексту». Доопрацювання угоди, згідно з документом, повинно бути завершене до кінця літа, після чого «відбудеться фактичне парафування тексту, що регламентує глибоку і всеосяжну зону вільної торгівлі (ЗВТ – Ред.)». Остання фраза лише підтверджує, що сьогоднішня подія, представлене як парафування всього тексту угоди про асоціацію, насправді такою не є.

Співрозмовники видання відзначають, що в процесі доопрацювання в угоді про асоціацію не будуть вноситися зміни, що впливають на параметри ЗВТ.

«Мова йде про звірку специфічних термінів. Наприклад, ми можемо вибирати між термінами «Євросоюз» і «Союз» – для ЄС ці відтінки мають велике значення», - пояснив у розмові український дипломат.

У документі, підготовленому для підписання, також підкреслюється, що переговори по суті завершені і не будуть відновлюватися.

Джерела видання, інформовані про перебіг переговорів, здивовані затягуванням процесу підготовки угоди.

«Раніше нас переконували, що від моменту, коли буде досягнута згода щодо смислової частини договору, до парафування потрібно до двох місяців. Тепер виявилося, що процес затягнеться на дев'ять місяців (з грудня 2011 по серпня 2012 року – Ред.)», - здивувався один зі співрозмовників, додавши, що затримка зумовлена неспішною роботою європейських юристів.

Одним з наслідків неготовності угоди про асоціацію до парафування стало те, що підписати документ в 2012 році тепер технічно неможливо. Раніше в ЄС пояснювали, що між парафуванням і підписанням договору має пройти не менше 5-6 місяців - цей термін потрібен для перекладу документа на 23 мови ЄС і узгодження його з європейськими столицями. Однак, виходячи із сьогоднішньої швидкості технічної звірки, складно дати гарантію, що цей термін також не збільшиться.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.