НОВИНИ

Експерт: Політична еліта повертає Україну в колоніалізм

Україна схожа на Південну Африку. Тут і там місцева еліта ставиться до своєї країни як до колонії. Вона експлуатує ресурси країни, вивозить капітал, нищить освіту й науку, а також штучно розбурхує конфлікти, щоб відволікати увагу народу та використовувати розколи у боротьбі за владу. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода заявила Карина Коростеліна, професор Школи аналізу та вирішення конфліктів Університету Джорджа Мейсона (США), яка досліджувала природу конфліктів у багатьох країнах світу і, зокрема, в Україні.

«Я вивчала конфлікти в багатьох країнах світу. Я працювала в Мексиці з терористами, сапатистами. Я працювала в Марокко, і в Південній Африці, і в Туреччині, і на Мальті. Ми працювали з Міжнародним кримінальним судом в Гаазі (International Сriminal Сourt, The ICC). Ми працювали в Домініканській Республіці. Скрізь ми досліджували проблеми ідентичності й конфлікти, пов’язані з ідентичністю», - розповіла Коростеліна.

За її словами, одне із найнеочікуваніших порівнянь, яке нам відкрилося, – це порівняння України з Південною Африкою.

«ПАР була достатньо розвинутою країною і зараз переживає процес національного будівництва. Так от, під час дослідження ми були дуже здивовані, що «веселка Мандели» – ідея про культуру і суспільство Південної Африки як веселкове поєднання й взаємозв’язок різних груп, ідея примирення, взаємопроникнення культур – наразі повністю знищена. Суспільство роздроблене. Історично зумовлені негативні відносини між чотирма основними групами Південної Африки зараз яскраво простежуються у всій динаміці. Найголовніше, що еліта дуже серйозно впливає на роздроблення країни», - пояснила професор.

Науковця найбільше вразило, що еліти обох країн ставляться до своєї країни як до внутрішньої колонії.

«Замість того, щоб розвивати країну, замість того, щоб намагатися поставити молоду країну на ноги й дати можливість людям різних груп взаємодіяти для створення добробуту суспільства, обидві еліти – в Україні та ПАР – використовують її як колонію», - зауважила Коростеліна.

Вона пояснила, що еліти України і Південної Африки «вивозять капітал, не підтримують людей похилого віку, не підтримують зростання добробуту, абсолютно ігнорують освіту, науку, культуру, але при цьому повністю викачують гроші з людей і стимулюють народжуваність

«Це все те, що робили в колоніальних країнах. По суті, те, що відбувається в Україні і в Південній Африці – це продовження колоніального режиму, але тепер це внутрішній колоніалізм», - розповіла професор.

За її словами, у моделі колоніального розвитку гуманітарна сфера зайва.

«Не потрібні освічені люди, які здатні усвідомити процеси, що відбуваються в суспільстві. Фактично те, що будується зараз в Україні – це побудова капіталізму зразка 19-го століття, описаного Марксом. Жорстокий капіталізм без обличчя, з відсутністю середнього класу, з відсутністю гуманітарної галузі, з надексплуатацією, коли люди вимушені працювати багато годин, на кількох роботах, без можливості нормально відпочивати й розвиватися, з використанням дитячої праці. Фактично підручник Маркса», - пояснила науковець.

Читайте також: «Гуманітарна політика» в Україні повернулась у радянсько-російське річище

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.