НОВИНИ

  ▪   Богдан Буткевич

Рада сьогодні розгляне скандальний законопроект про гастролі

Верховна Рада у четвер, 22 березня, у другому читанні розгляне законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про гастрольні заходи в Україні», підготовлений Міністерством культури.

Зокрема, Мінкульт пропонує, щоб кожен виконавець чи організатор будь-якого культурного заходу отримував дозвіл від міського голови чи місцевої державної адміністрації на проведення культурного дійства.

«Мало того, що ми маємо отримати цей дозвіл, артист чи промоутер має сплатити за нього 5% від очікуваної виручки – так званої аншлагової вартості квитків, це «новояз» від Міністерства, подібний термін не використовується ніде. Такого немає в жодній країні світу – щоб платити не просто до проведення заходу, так ще й податок з запланованих об’ємів бізнесу, а не реальних. Це ж просто золота мрія будь-якої податківця, щоправда, зараз у його ролі чомусь виступає Мінкульт, який нібито має культуру підтримувати. Крім цього, якщо артисту навіть і відмовлять у проведенні заходу, то передоплату йому ніхто не поверне. А якщо знайдуть якісь порушення, так накладуть штраф у 20% тієї самої аншлагової вартості. А якщо квитків продали на 40%, то тоді подібний штраф означатиме, що промоутер має віддати просто всі гроші», – пояснив Тижню голова Асоціації артистів та продюсерів України Дмитро Прикордонний.

У статті 9 цього законопроекту передбачає певну диференціацію оплати за заявку: 1% від аншлагової вартості – для гастролей виконавців і колективів у жанрах «театрального, академічного музичного, народного музичного мистецтва, автентичного фольклору», 3% - для естрадних, циркових колективів і окремих виконавців; 5% - для шоу. Хоча про відмінність між заходами інформації немає.

Мінкульт пояснює появу цього законопроекту необхідністю наповнювати фонд підтримки української культури.

Джерела Тижня в міністерстві пояснили:

«Раніше, з початку 2000-их, діяв закон, за яким після будь-якого заходу організатори платили 3% від проданих квитків. Нормальна практика – все це було закріплено у старому Податковому кодексі. Зрозуміло, що коли приймався новий, всі старі пункти втратили чинність. Але коли приймався новий, з усіма оцими акціями протесту, змінами, кулуарними іграми, Мінкульт просто забувся внести пункт про повернення цього старого 3%-ного збору. А влітку виявилося, що гроші перестали поступати. Тоді перед нами міністр поставив завдання – розробити новий проект, який і гроші дасть, і пропише механізми, які, так би мовити, не дадуть можливості питати, як і куди йдуть ці «гастрольні» гроші. Адже того року було декілька депутатських запитів, де від нас вимагали показати, яким чином раніше використовувалися для підтримки української культури ті кошти».

Як вдалося дізнатися Тижню в кулуарах парламенту, наразі щонайменше Партія регіонів, яка 18 жовтня минулого року підтримала цей законопроект у першому читанні, голосувати за нього сьогодні не збирається. За словами самих «регіоналів», тоді вони «не знали, за що голосують».

«Якщо закон все ж приймуть, недивлячись на всю критику, то ми підемо до президента з проханням його ветувати. Бо цим законом вся країна наражається на небезпеку вмирання усього вільного культурного життя. Не можна допускати його введення в дію. Будемо боротись за своє право вижити і займатися улюбленою справою», – зазначив Прикордонний.

Нагадаємо, у грудні минулого року музиканти та активісти громадських організацій протестували під стінами Верховної Ради проти змін до Закону України “Про гастрольні заходи в Україні”.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.