НОВИНИ

Міжнародні експерти очікують від Путіна "косметичних" реформ та посилення напруги із США

Від нового президента РФ Владіміра Путіна міжнародні експерти очікують повернення до старих репресивних методів, погіршення відносин зі США та суто «косметичних реформ». Про це йдеться в їхніх коментарях для The Business Insider

Провідний експерт з міжнародних відносин RAND Corporation Ольга Олікер зазначає, що питанням наразі є не те, чи зміниться щось після обрання Путіна президентом, а те, скільки такі зміни потребуватимуть часу, та в якому напрямку підуть.

«Владімір Путін чітко заявив, що зробить наголос на збільшенні витрат на захист та безпеку. Досі це не було фокусом суспільного незадоволення, але варто подивитись, чи підніме хоч якась опозиційна сила це питання насправді. Його цілі щодо модернізації, зменшення корупції є відлунням його власних попередніх заяв. В такій системі як Росія, де багато людей при владі отримують особисту вигоду від статусу кво, швидкий прогрес був би неочікуваним», - зазначає Олікер.

«У зовнішній політиці тон Путіна був суттєво жорсткішим, ніж Мєдвєдєва. Після перемоги він переведе це, принаймні найближчим часом, у тривалу та посилену напругу між Росією та США», - додає експерт.

Головний редактор видання Business New Europe Бен Аріс переконаний, що «при поверненні Путіна на посаду президента нічого не зміниться – і це найбільша проблема».

За словами відомого у Європі журналіста, після 2008 року економіка Росії добре відновилась і Путін зараз може скористатись таким відновленням.

«Путінська політична стабільність відповідальна за те, що Росія досягнула поворотного моменту. Іронічно, що ця система процвітання також створила середній клас, який пішов далі за прості проблеми виживання і зараз вимагає для себе участі в управлінні державою. Це – не молоді безробітні люди арабської весни; це – бізнесмени та «білі комірці», які можуть втратити все внаслідок насильницької революції», - вважає Аріс.

З думками Аріса згодний і голова інвестиційної компанії Hermitage Capital Management Білл Браудер, на якого працював нині покійний адвокат Сергій Магнітський.

«Абсолютно наївно вважати, що щось зміниться після виборів. Перша за все, Путін був при владі останні 12 років. Якщо згадати будь-яку з його минулих промов – він говорив багато речей, які добре виглядали на папері. Але жодної з них не було втілено в життя, і зрозуміло чому: тому що тоді люди навколо нього не змогли б здійснити фінансові злочини, які зробили їх дуже багатими», - вважає Браудер.

Аналітик відділу з Європи та Євразії Eurasia Group Алєксандр Клімент зазначає, що «президент Путін залишиться найсильнішою людиною в Росії, та, можливо, найсильнішим єдиним лідером в світі. Втім, його утримання при владі наразі під найбільшою загрозою, ніж будь-коли».

І як тільки він повернеться в Кремль, він буде намагатися заспокоїти середній клас за допомогою косметичних реформ та вибіркових репресій, намагаючись використати глибокий розкол в його рядах, вважає Клімент.

На думку директора Євразійських програм Freedom House Сьюзан Корк, за останній час мислення російського народу суттєво змінилось, він вимагає більш підзвітного уряду та більших ініціатив для виявлення корупції. «Що не змінилося, так це мислення Владіміра Путіна», - зазначила вона.

«Наступний день після 4 березня швидше за все стане передвісником того, що очікує країну. Намагання Путіна звинуватити тисячі простуючи в наклепах щодо фальсифікацій виборів швидше за все перетворить акції протесту, які були марними до цього моменту, в щось більш сердите та нестабільне», - вважає Корк.

«Опозиція вже продемонструвала більшу готовність до спільної роботи. Інвестори та компанії повинні бути серйозно стурбовані наслідками нових 6-12 років корупції за Путіна. Перспективи похмурі, так само як і диверсифікація та модернізація економіки. Якщо Путін повернеться до своєї старої, жорсткої та репресивної тактики – розправи з громадянами, та надалі обмежуватиме свободу, ми матимемо в Росії зміни в більш небезпечному напрямку», - зазначила експерт.

Колишній кореспондент The Guardian в Москві та автор книги про Росію «Країна мафії» Люк Гардінг вважає, що навіть якщо протести в Росії і посиляться, то Путіна буде не так легко усунути від влади.

«Проблема полягає в тому, що немає легкого механізму усунути Путіна від влади та жодних зв’язків між масовими вуличними демонстраціями та кінцем його режиму. Після 12 років Путіна при владі в Росії не залишилось незалежних інституцій, які могли б сказати Путіну, що його час скінчився. Більш того, в останні місяці після його звинувачень протестувальників у тому, що вони є маріонетками американців, Путін, здається, відходить далеко від реальності. Я не сумніваюсь, що Путін та його команда мають мільйони; будь-який новий президент забере ці кошти і посадить Путіна до в’язниці. Він це знає. І тоді логічно, що він повинен залишитись при владі назавжди. Його режим може бути корумпованим, моральним банкрутом та все більше нелегітимним, але він не здасться без бою», - зазначив Гардінг.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.