НОВИНИ

Зміни до закону про вибори пересварять опозицію

Зміни до закону про парламентські вибори можуть зруйнувати хисткі домовленості опозиціонерів і суттєво збільшити можливості влади у новому парламенті. Про це пише Леонід Александров у статті для Тижня.

Автор зауважує, що на сьогодні питання для влади, міняти чи не міняти виборчий закон, риторичне. Спусковим механізмом для запровадження процесу змін, вочевидь, стане рішення Конституційного Суду щодо норми про подвійне балотування.

Найімовірніше, Верховна Рада не лише закріпить рішення КС, а й дозволить виборчим комісіям знімати кандидатів до виборів. Можливо, влада піде навіть на дозвіл брати участь у виборах блокам та зменшить прохідний бар’єр для партій до 3–4%. А це, відзначає автор, одразу ж зламає вже досягнуті домовленості в опозиційному таборі. Лідери карликових партій забажають блоків та підвищення свого статусу. Суттєво ускладниться процес формування партійних списків – ніхто не бажатиме випробувати долю в округах. На мажоритарці опозиція втратить чимало сильних кандидатів.

«А справжнє полювання, що вже сьогодні влаштували «Фронт змін» і БЮТ на УДАР, лише ілюструє, на що саме перетвориться кампанія, якщо будуть зруйновані хисткі домовленості, та ще низка опозиційних партій отримає ілюзорну надію самим потрапити до ВР», – пише автор, додаючи, що у цьому випадку про домовленості опозиціонерів в округах теж доведеться забути.

Крім цього, влада здобуде можливість за допомогою кількох технологічних проектів запустити псевдоопозиційний чи зовні нейтральний політичний проекти. Усе це суттєво збільшить можливості влади в новому парламенті.

Автор зауважує, що нині перемога влади на виборах можлива лише за умови серйозних порушень. Але саме фальсифікація виборів є тією «червоною лінією», за якою починаються санкції ЄС. Крім цього, в ситуації «відкладеного гніву» фальсифікації зроблять неминучим політичний і соціальний вибухи.

«Вочевидь, за таких умов влада просто не зможе чисто виграти без допомоги опозиції. І впевненості в тому, що вона не отримає такої допомоги, немає взагалі», – пише Александров.

Якщо Яценюк і БЮТ підтримають нові зміни до закону, мотивуючи це черговими благими намірами, опозиція ризикує знову стати лише частиною втілення сценарію влади: в разі такого консенсусу ПАРЄ буде важко висувати якісь претензії до нового закону. «Якщо опозиційні партії кинуться ловити свого журавля в електоральному небі, то наразяться на ризик вкотре програти», – вважає автор.

Детальніше про це читайте у статті «Влада готує удар по об’єднаній опозиції»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.