НОВИНИ

Financial Times Deutschland: нафта сьогодні є новою Грецією

Зростання цін на нафту та невизначеності відносно Ірану замінили турботу про Грецію та стали новим фактором страху на фінансових ринках. Про це пише The Financil Times Deutschland

Нещодавні повідомлення іранських ЗМІ про вибухи трубопроводу у Саудівській Аравії викликали бурхливу реакцію фондових ринків та підняття цін на нафту до трирічного максимуму - на $5 за барель до $129,50.

Після того, як повідомлення не було підтверджене, ціна впала, але на деяких біржах є все ж більшою, ніж раніше. Незалежно від цього реакція ринків показала «вибіркове сприйняття інформації».

Експерти підкреслюють це фразою «Нафта є новою Грецією», відмічаючи, що питання нафти для ринків наразі стало новим фактором страху після Греції.

Той факт, що ринки відреагували так швидко також пов'язаний також і з двома особливостями Саудівської Аравії. Так, найбільший виробник нафти у світі оголосив, що компенсує відсутність на ринку нафти від Ірану. Проте, збої у виробництві нафти на сході країни можуть це суттєво ускладнити.

З іншого боку, в Саудівській Аравії, на відміну від інших країн Близького Сходу, не було масових протестів, подібних до Арабської весни. Багато аналітиків побоюються, що хвилювання та заворушення у Сирії можуть перекинутись на Саудівську Аравію та дестабілізувати ситуацію в ній.

Не виключеним є й варіант, коли протестувальники захоплять трубопроводи. Відповідно, ринки хвилює надійність Саудівської Аравії.

Аналітики та керівники центральних банків також попереджають про можливі наслідки високої ціни. За даними японського банку Nomura, через високу ціну на нафту розвиток Азії може цього року впасти з прогнозованих 6,6% до 6,1%.

А найстрашнішим сценарієм може стати підняття ціни в другому кварталі до $150 за барель. Глава Федерального резервного банку Сан-Франциско Джон Вільямс також заявив, що високі ціни можуть привести до підвищення споживчих витрат американців, і тим самим значно уповільнити економічне зростання. 

Інші експерти відзначають, що незважаючи на високу нервозність на біржах, наразі браку нафти немає. У своєму звіті Commerzbank навіть повідомив про надлишок пропозиції нафти. За повідомленнями банку, пропозиція від ОПЕК є найбільшою за останні три роки, а виробництво в Північній Америці є дуже динамічним