НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Україна поки не готова вийти зі своєю харчовою продукцією на ринок Європи

Україна має чималі перспективи експорту харчових продуктів до країн Європи, однак, для цього їй необхідно серйозно попрацювати над стандартами виробництва. Про це в коментарі Тижню заявили експерти.

«Звичайно, ситуація на російському ринку щодо сирів українського виробництва є неприємною, адже, з одного боку, це традиційний ринок, з іншого боку – ті компанії, які підпадають під санкції Росії, очевидно експортують суттєві обсяги своєї продукції. Але варто розуміти, що на ринку продуктів харчування конкуренція буде тільки загострюватись. Виходячи з цього, треба будувати і стратегію поведінки українських виробників, з іншого боку – державну підтримку. Тому я думаю, така ситуація є гарним приводом для того, щоб подивись, які є проблеми у виробників, а також задіяти весь арсенал політичних і торговельних інструментів, які знаходять в розпорядженні українського уряду», – відзначає економіст Ігор Бураковський.

Крім цього, експерт вокремлює дві проблеми, які послужили забороні ввозу сирів українського виробництва до Росії.

«Зокрема, це технічний момент цієї ситуації. Справді є свідчення того, що сири не відповідають певним нормам, і зрозуміло, що це треба виправляти. Ми від цього нікуди не подінемося. По-друге, ми прекрасно розуміємо, що різного роду технічні бар’єри використовують в якості інструменту конкурентної боротьби. Звісно, що на російському ринку сьогодні є велика кількість виробників м’ясо-молочної продукції, які б хотіли посунути українців, тобто такі заборони грають на руку тим, хто конкурує на відповідних ринках з українськими товарами», - відзначив він.

Такий торговельний конфлікт, за словами Бураковського, не поодинокий випадок.

«Процес, в який Росія нас втягла, не перший і, на жаль, не останній торговельний конфлікт. До цього треба ставитися спокійно і захищати свої інтереси», – додав він.

Щодо можливості експорту сирів українського виробництва, то Бураковський бачить у цьому значні перспективи.

«Я вважаю, що Україна має великий потенціал експорту продуктів харчування в інші країни. Крім цього, європейці готові суттєво знизити вхідні бар’єри українських товарів, перш за все, продуктів харчування. Однак, зрозуміло, що ці ринки одразу нас не чекають. Проте зрозуміло, що українські товари повинні пройти сертифікацію і бути конкурентноздатними на цих ринках», – зауважив економіст.

На думку економіста Олександра Жолудя, стандарти виробництва харчової продукції в Україні поки не відповідають європейським, що є основною проблемою в експорті.

«Поки що ми не привели свої санітарні стандарти у відповідність до європейських. Відповідно це створює певні проблеми і ми не можемо масово експортувати, наприклад, сири в Європу. Ми зараз не можемо констатувати, що оскільки Україна не продає сири в Росію, то може миттєво продавати в інші країни. Поки що у нас немає ані домовленостей, ані єдиної системи санітарного контролю. Однак, дійсно Україна може вийти на європейський ринок, якщо ми дійсно підпишемо угоду про зону вільної торгівлі і узгодимо наші правила із ліцензування і санітарні норми», – пояснив Жолудь.

За словами експерта, на європейському ринку є більше конкурентів українським продуктам харчування, ніж на російському.

«Росію забезпечують сирами Україна і Білорусь, натомість в Європі є чимала конкуренція. Зокрема, класичні виробники сирів – Франція, Італія, Польща тощо», – додав він.

Нагадаємо, з 7 лютого Росспоживнагляд ввів заборону на ввезення сиру до Росії для окремих українських виробників.

Урядовий уповноважений з питань європейської інтеграції України Валерій П'ятницький вважає, що сир українського виробництва матиме хорошу перспективу на ринку Європейського союзу після підписання угоди про зону вільної торгівлі. 

За даними Державної служби статистики, за січень-листопад 2011 року Україна експортувала в Росію сирів на суму понад $348 млн, в Європу - $24 тис.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.