НОВИНИ

Газпром готовий до штрафів за недопоставки газу в Європу

У польській PGNiG заявили, що "чекають від" Газпрому "пояснень" за недопоставки газу.

Про це йдеться у статті "Газпром" холоден с Европой" в газеті "Коммерсант-Украина".

При цьому інші європейські транзитери заявляють, що поки покривають дефіцит, і відмовляються від подальших коментарів.

У свою чергу один зі співробітників Газпрому говорить, що "в монополії готові до штрафів, але їх рідко виставляють".

Експерт з "ІФД-Капіталу" Віталій Крюков вважає, що навіть якщо Польща та Італія виставлять штрафні санкції Газпрому за невиконання контрактів, навряд чи це буде значна сума.

За словами експерта, можливо, штрафів навіть вдасться уникнути, тому що контрактні обсяги на експорт Газпром обумовлює поквартально, і те, що монополія не прокачала до Європи в січні-лютому, можна буде заповнити в березні.

При цьому глава East European Gas Analysis Михайло Корчемкін зауважує, що добовий видобуток Газпрому (1,6 млрд кубометрів) і відбору газу з підземних сховищ (630 млн кубометрів) перебувають на піку.

За його словами, до цих пір такого ніколи не було, адже навіть в умовах більш суворої зими 2006 року Газпром виконував зобов'язання. Але з тих пір монополія скоротила імпорт газу з Туркменії з 40 млрд до 10 млрд кубометрів на рік, унаслідок чого серйозно недозавантажено два її газопроводи на Захід (Оренбург-західна межа і Оренбург-Новопсков) потужністю 50 млрд кубометрів на рік. При цьому труби з Ямалу, де зараз видобувають 90 % газу Газпрому, "забиті під зав'язку, що є вузьким місцем системи".

Нагадаємо, як повідомили у Єврокомісії,  дефіцит газу з Росії відчувають вісім країн: Польща, Словаччина, Австрія, Угорщина, Болгарія, Румунія, Греція та Італія. Найбільш серйозний дефіцит - у Австрії (30 %), Італії (24 %) та Польщі (8 %).

При цьому НАК "Нафтогаз України" скоротив обсяги відбору природного газу, який постачається Газпромом у газотранспортну систему України. Як твердять в українській компанії, це дозволить забезпечити максимальний рівень експорту енергоресурсу до країн Європи.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.