НОВИНИ

У Тернополі випустили спеціальні конверти до 100-річчя провідника ОУН

У Тернополі в обласному краєзнавчому музеї з нагоди 100-річчя Ярослава Стецька погасили спеціальні конверти із зображенням провідника ОУН.

Після погашення філателісти Тернопільщини відправили у різні куточки України та світу більш як 500 конвертів із портретом Стецька.


«Ми проводимо це спецпогашення завдяки власним зусиллям, оскільки ініціатива обласної організації філателістів та обласної дирекції «Укрпошти» відзначити 100-річчя Ярослава Стецька на загальнодержавному рівні не знайшла розуміння у Києві, «Укрпошта» не підтримала це подання. Але Ярослав Стецько – це людина, яка заслуговує пошани, він вніс величезну лепту в боротьбу за українську незалежну державу, яку шанували українці та люто ненавиділи вороги», – сказав під час заходу голова обласної ради Олексій Кайда.

Як повідомлялось, 21 грудня 2011 року Львівська облрада оголосила 2012 роком УПА. Також депутати прийняли рішення оголосити 2012 роком Ярослава Стецька.

ДОВІДКА

Ярослав Стецько народився 19 січня 1912 року в Тернополі в сім’ї священика. З відзнакою закінчив гімназію в Тернополі й вивчав право й філософію у Краківському та Львівському університетах у 1929-1934 рр.

З 1932 року Стецько вже був членом Крайової екзекутиви ОУН, ідеологічним референтом і редактором підпільних націоналістичних видань.

За революційну діяльність зазнав репресій з боку польських окупантів, які в 1934 р. засудили його до 5 років ув’язнення. Звільнений у 1937 р. за загальною амністією.

У лютому 1940 р. Стецько був співініціатором створення у Кракові Революційного Проводу ОУН-Б Степана Бандери, а на II Великому зборі ОУН-Б у квітні того ж року в Кракові Стецька обрано заступником провідника ОУН-Б Степана Бандери.

З вибухом німецько-радянської війни Стецько, пробившись із групою однодумців одразу за фронтовою лінією до Львова, скликає Національні збори, які 30 червня 1941 р. проголосили Акт проголошення Української Держави й обрали Стецька прем’єром Українського Державного Правління.

За відмову відкликати Акт відновлення Української Держави Стецька заарештували і направили до концтабору Заксенхаузен, де він перебував до вересня 1944 р. Після звільнення дорогою до американської окупаційної зони був тяжко поранений.

У 1945 р. крайова конференція ОУН-Б обирає Стецька членом бюро Проводу ОУН, до якого належали ще С.Бандера й генерал Роман Шухевич. У 1946 р. Я.Стецько очолив Антибільшовицький блок народів (АБН), президентом якого був до кінця свого життя.

У 1968 році Стецька обрано головою Проводу революційної ОУН-Б, який він очолював до кінця свого життя.

Помер Стецько 5 липня 1986 р. в Мюнхені, де його й поховано.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.