НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Політолог: відставка Ярошенка може посилити позиції "сім'ї" Януковича

Відставка міністра фінансів Федора Ярошенка є фактично заниженням статусу прем’єр-міністра Миколи Азарова, який безпосередньо керував чи контролював цю галузь. А тому головна інтрига – чи залишиться він працювати в уряді, вважає політолог Володимир Фесенко.

За словами політолога, відставка Ярошенка не була сюрпризом, оскільки він був у так званій зоні ризику.

«Однак неочікуваною є форма відставки. Адже всі так звикли, що президент уникає кардинальних кадрових рішень, що призвело до певної кадрової паузи, і раптом відставка Ярошенка. Але знову ж таки передумови для цього були і, думаю, що спусковим гачком у такому кадровому рішенні став конфлікт навколо бюджету – публічна критика з боку Акімової чи під час засідання Комітету з економічних реформ. Оскільки нинішня влада дуже закрита, ми не знаємо, чи ця заява стала проявом нервового зриву самого Ярошенка, чи, скоріше за все, йому відверто сказали, що треба зробити відповідно до побажань президента, який раніше радив написати заяви тим міністрам, які не справляються. І це було зроблено. Я думаю, що скоріше за все були прямі поради», – зазначив Фесенко.

«Крім того, оскільки виникла інформація про потенційного наступника, то йдеться не просто про цей формальний, хоч і дуже важливий та резонансний конфлікт, але й про те, що в боротьбі за цю посаду, за контроль над фінансами і бюджетною політикою знов може перемогти найбільш потужна і динамічна бізнес-політична група, яка ще й наближена до президента – група, яку називають «сім’я». Якщо це дійсно відбудеться, то побачимо продовження тенденції, посилення впливу цієї групи, її кадрової експансії і виникне останнє не менш важливе питання: «чи буде наступним Азаров?». Ярошенко – його людина і (що важливіше) Азаров завжди безпосередньо або керував, або контролював цю галузь. А тому для нього втрата цього плацдарму – це фактично заниження його статусу. Він може стати таким собі "голим" прем’єром, або, як кажуть деякі журналісти, "весільним королем" в уряді, бо фактично не буде впливати на ситуацію, пов’язану з державними фінансами. Для Азарова це дуже болюча поразка і, думаю, що від нього самого залежатиме, чи залишатися йому в уряді в цій ролі, чи йти зараз і не чекати, коли попросять», – вважає політолог.

Експерт прогнозує, що звільнення Азарова з посади може йому загрожувати під час системної реорганізації уряду: або навесні - до початку виборчої кампанії, або вже після виборів.

Водночас, на думку Фесенка, замінити Ярошенка можуть як хтось із його заступників, так і представник банківського сектору, у тому числі перший заступник глави Нацбанку Юрій Колобов.

«Враховуючи його близькість до Арбузова, а відповідно і до цієї бізнес-політичної групи, шанси достатньо високі. Хоча я не виключає і нейтрального варіанту, коли новим міністром чи виконуючим обов’язки може стати один із заступників Ярошенка або хтось із колишніх заступників міністра фінансів. Між іншим в Азарова також, думаю, є кадровий резерв кандидатів на цю посаду, але те, що озвучили кандидатуру Колобова, означає, що вже є готова кандидатура. Міністерство фінансів, на відміну від інших, де могли призначати людей, котрі раніше не працювали у відповідних сферах, – дуже специфічне відомство, на чолі якого має бути людина з досвідом роботи в цій сфері і достатньо високим рівнем компетенції. Це повинна бути людина, яка попрацювала заступником міністра або має великий досвід в банківській справі. Тому що робота над бюджетом – це дуже специфічна ділянка і людина недосвідчена буде як мавпа з гранатою. І в цьому сенсі вибір (кандидатів на цю посаду – Ред.) обмежений», – додав політолог.

Політолог не заперечує, що на цю посаду може претендувати і нинішній глава СБУ Валерій Хорошковський.

«Він також є однією з кандидатур, однак проти нього може спрацьовувати той факт, що він був занадто наполегливий. Не просто бажав отримати цю посаду, а хотів значно розширити повноваження і функції Мінфіну, фактично захопити і Податкову і Митницю. Це віце-прем’єр тире міністр фінансів, з такими повноваженнями він як другий прем’єр-міністр. А в нас вже є один другий прем’єр – це Клюєв, зробивши третього – це може призвести до дуже серйозних конфліктів в сфері економічної політики. А тому, як на мене, Янукович навряд чи піде зараз на таке значне посилення представника однієї з конкуруючих груп ще й в такому конфліктному контексті», – уточнив політолог.

Як відомо, у середу, 18 січня, президент Віктор Янукович звільнив міністра фінансів Федора Ярошенка, задовольнивши його прохання про відставку.

Кандидатом на посаду міністра фінансів у ЗМІ називають Юрія Колобова - першого заступника глави Нацбанку Сергія Арбузова. Раніше у ЗМІ поширювали інформацію, що відставка нинішнього міністра фінансів дозволить звільнити місце для нинішнього глави СБУ Валерія Хорошковського, який стане новим віце-прем'єром і очолить Міністерство фінансів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.