НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Правозахисник: відеоспостереження за Тимошенко порушує її право на приватність

Координатор програм Харківської правозахисної групи Андрій Діденко розцінює цілодобове відеоспостереження в камері, де перебуває екс-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, як втручання в її особисте життя. Про це він заявив в коментарі Тижню.

«Мова йде про заходи максимального рівня безпеки, коли людина на погляд керівництва адміністрації представляє державну небезпеку і задля того, щоб забезпечити порядок і контроль над в’язнями в цій установі, на підставах нормативно правової бази ведеться цілодобове відеоспостереження. Це ми спостерігаємо в закладах максимального рівня безпеки, де утримуються злочинці за особливо тяжкі злочини. В таких установах дійсно відбувається відеоспостереження. Втім, як на мене, це певним чином є втручанням в особисте життя людини, оскільки вона має право на усамітнення, де би не перебувала», – відзначив Діденко.

Відеоспостереження за Тимошенко, за його словами, також порушує це право.

«Цілодобове відеоспостереження за Юлією Тимошенко з одного боку в рамках нормативно-правової бази, яку, до речі, розробляє, а потім виконує Державна пенітенціарна служба, відбувається законно. З іншого боку це певним чином втручання в особисте життя людини, коли за нею цілодобово спостерігають. Звісно, це бентежить, викликає дискомфорт у людини і переходить за рамки здорового глузду», – додав він.

За словами правозахисника, правомірність таких дій стосовно Тимошенко повинен визначати суд.

«Скільки гучних закликів не буде робити захист або сама Тимошенко, але це лише слова, непідкріплені аргументами суду. Однак, на сьогоднішній день в Україні немає судової процедури, за якою можливо оскаржити дії або бездіяльність адміністрації виправного закладу, особливо, коли мова йде про дисциплінарні стягнення. Подібні питання повинен розглядати адміністративний суд, бо йдеться про спір між людиною, яка перебуває під вартою і адміністрацією закладу як суб’єкта владних повноважень. На практиці ми спостерігаємо, що ці суди відмовляються розглядати такі спори, пояснюючи це тим, що адміністрація закладу не є суб’єктом владних повноважень, і посилаються на те, що подібні спори повинен розглядати суд загальної юрисдикції. Проте і ці суди відмовляються їх розглядати», – розповідає Діденко.

«Тобто на рівні законодавства не врегульовано, в якому суді та яким чином людина, яка перебуває під вартою, може оскаржити дії або бездіяльність адміністрації закладу», – додав правозахисник.

Захист Тимошенко, за словами Діденка, може звернутися з цього приводу до Європейського суду з прав людини.

«Європейський суд розглядає тільки такі справи, які підпадають під принципи Європейської конвенції. У даному випадку це порушення права на приватність – стаття 8 Європейської конвенції. Крім цього, потрібно обґрунтувати і засвідчити, що порушення цього права мають певні наслідки», – уточнив він.

Як повідомлялось, раніше захисник екс- прем'єра Сергій Власенко заявив, що в камері, де перебуває Тимошенко, ведеться постійне відеоспостереження та цілодобово горить світло

У свою чергу Державна пенітенціарна служба пояснила, що нічник у камері  має потужність лише 5 Вт, світло від нього спрямоване на підлогу і не може заважати сну.

Пізніше Державна пенітенціарна служба заявила, що колонія має право використовувати аудіо-візуальні, електронні й інші технічні засоби для забезпечення постійного нагляду і контролю за засудженими та ув'язненими.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.