НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Українців очікує чергове "покращення життя" у 2012 році

Занижений показник інфляції, закладений у держаному бюджеті 2012 року, призвів до значного заниження темпів зростання соціальних виплат. Про це Тижню повідомив провідний експерт Центру Разумкова, колишній заступник міністра праці та соціальної політики України Петро Розенко.

«Прогнози, на жаль, не дуже втішні. Економічні макропоказники, закладені в бюджет, у першу чергу, занадто оптимістичні. Зокрема, показник інфляції значно занижений. І проблема полягає в тому, що до цих малих показників інфляції прив’язані і зростання всіх соціальних показників: мінімальної зарплати, прожиткового мінімуму. Очевидно, закладення заниженої інфляції призведе до заниження перерахунків пенсій і зарплат. Про занадто оптимістичні надії уряду щодо інфляції у майже 8% вказує і ситуація, що склалася у світовій економіці», – зазначив він.

За прогнозами Розенка, 2012 року інфляція сягатиме не менше 11-12%, а відповідно і зростання соціальних стандартів повинно становити 15-18%.

«Щомісяця уряд оприлюднює показники фактичного прожиткового мінімуму, тобто соціального стандарту, який розраховується на базі реальних цін. Зокрема, за листопад уряд оприлюднив показник прожиткового мінімум для працездатних осіб на рівні 1153 грн. Відкривши закон про бюджет, прожитковий мінімум для цієї ж категорії громадян встановлений на рівні 1073 грн, тобто менше, ніж реальний прожитковий мінімум у листопаді. А в грудні наступного року – 1134 грн. Це означає, що з 1 грудня наступного року будуть встановлені розміри соціальних стандартів, на які вже не можна було прожити в листопаді 2011 року. Це штучне заниження є основною рисою бюджету на 2012 рік, що призведе до погіршення життя українців», – пояснив експерт.

Натомість голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський вважає, що економічні показники, закладені в держбюджет на 2012 рік, – абсолютно реальні.

«На початку 2011 року прогнози були досить консервативними, а рік закінчуємо з вищими показниками, ніж були протягом 2010. На сьогоднішні можемо стверджувати, що Україна виходить майже на 5% зростання ВВП, що є до певної міри неочікуваним для багатьох прогнозистів, навіть певною мірою і для уряду. Зокрема, це стосується інфляції, яка буде менша двозначного числа. Але водночас ми є свідками того, що в українській економіці, як і в світовій, на жаль, акумулюється певна кількість проблем, які потребують системного вирішення», – пояснив він.

Щодо економічних прогнозів на 2012 рік, то Бураковський бачить перспективу позитивних темпів економічного зростання в Україні.

«За оцінками Міжнародного банку реконструкції і розвитку, ВВП зростатиме на рівні 2,5%. Наша оцінка більш оптимістична – на рівні 3,5-3,6%. Що стосується інфляції, то є всі можливості утримати її в межах одноцифрового показника. Однак є певні чинники, які на сьогодні важко спрогнозувати. Зокрема, в майбутньому економічна ситуація в Україні буде визначатися з урахуванням, по-перше, ситуації на світових ринках, оскільки Україна має відкриту економіку і дуже сильно залежить від реалізації товарів власного виробництва ззовні, а отже від стану світових фінансових ринків, які є джерелом запозичень як на державному, так і корпоративному рівні. Другий чинник, який визначатиме наші можливості і перспективи, – це питання, чи відновимо ми співпрацю з МВФ, яка, на мій погляд, є критично важлива для України. І третій чинник – сьогодні як ніколи надзвичайно високою є ціна помилок в економічних рішеннях і в економічній політиці», – зауважив Бураковський.

«Тому без перебільшення я би назвав 2012 – роком економічної політики. Якщо вона буде продумана і ефективна, то ми зможемо мінімізувати відповідні ризики. У протилежному випадку, Україна в черговий раз матиме економічні проблеми, вирішення яких буде складнішим», – підсумував він.

Як повідомлялось, 28 грудня набув чинності Закон про державний бюджет на 2012 рік. Верховна Рада ухвалила його 22 грудня.

Постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр прогнозував погіршення економічної ситуації в країні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.