НОВИНИ

Литвин зрозумів, що мовні ініціативи "регіоналів" створюють конфлікти

Голова Верховної Ради Володимир Литвин вважає, що публічні обговорення політиками рекомендацій Європейської комісії «За демократію через право» («Венеціанської комісії») до законопроекту про мови провокують конфлікти на мовній основі в країні. Про це він сказав під час церемонії вручення парламентських премій молоді за внесок у розвиток парламентаризму й місцевого самоврядування.

«Таким чином пришвидшують, каталізують конфлікти на мовній основі в Україні», - зазначив спікер.

Литвин звернув увагу на те, що останнім часом у політиці знову почала дебатуватися мовна тематика.

«Причому кожний захищає свою позицію, посилаючись на рекомендації «Венеціанської комісії». Такі дискусії проходили й у Верховній Раді, і мені було огидно, соромно й навіть певний смуток був, що апелюють не до потреб людини, а до тих чи інших оцінок, які містяться в рекомендаціях «Венеціанської комісії», - додав він.

Спікер вважає, що в Україні немає підстав для конфліктів на мовній основі, є лише проблема, для вирішення якої необхідно вжити конкретні заходи.

Як повідомлялось, раніше прес-служба депутата Ради від фракції Партії регіонів, одного з авторів проекту закону «Про принципи державної мовної політики» Сергія Ківалова заявила про те, що «Венеціанська комісія» у цілому схвалила законопроект про принципи мовної політики в Україні, яким пропонується регламентувати використання регіональних мов.

26 серпня 2011 року в парламенті було зареєстровано проект закону №9073 «Про принципи державної мовної політики» (автори - депутати Ради від ПР Ківалов і Вадим Колесніченко).

Ним, зокрема, пропонується встановити офіційне використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади при проживанні мінімум 10% носіїв на територіях, на яких розповсюджена ця мова.

Заступник голови Ради Микола Томенко вважає, що прийняття парламентом цього законопроекту стане початком розколу країни, Литвин - що проект закону загрожує встановленням двомовності.

Зареєстрований у Раді в 2010 році законопроект №1015-3 «Про мови в Україні», яким пропонувалося визначити порядок використання мов в Україні, було визнано «Венеціанською комісією» незбалансованим.

Нагадаємо, Ківалов і Колесніченко заявили, що Венеціанська комісія повністю підтримала їх проект.

Більш того, за словами Колесніченка, експерти відкинули спроби члена комісії від України Марини Ставнійчук порушити право людей на рідну мову - не проголосували за її поправки.

У відповідь, Ставнійчук звинуватила регіоналів у свідому перекручуванні висновків Венеціанської  комісії та пояснила, що взагалі не виступала проти права людини на рідну мову.

«Я стверджувала, що, на щастя, в Україні немає конфлікту навколо мовного питання, хоча проблеми є. Моя пропозиція до комісії полягала в тому, щоб затвердити редакцію експертів без вилучень окремих пунктів. Нарешті, так і сталося », - виклала свою версію подій на засіданні комісії Ставнійчук.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.