НОВИНИ

Москва може стати новим імперським центром Євразійського простору

У рамках Євразійського Союзу Росія буде не тільки набагато більшою і краще озброєною державою, ніж решта потенційних держав - членів Євразійського союзу. Вона й ресурсно домінуватиме над усіма майбутніми членами союзу, разом узятими. Про це пише в статті для ZN.UA доцент кафедри політології Національного університету «Києво-Могилянська академія» Андреас Умланд.

На його думку, територіальні простори і збройні сили Росії не є проблемою для двох великих посткомуністичних інтеграційних проектів - вже створеної Зони вільної торгівлі між кількома пострадянськими республіками та Шанхайської організації співробітництва (ШОС).

«Скасування обмежень у сфері міжнародної торгівлі саме собою не означає перерозподілу політичної влади між учасниками таких угод. Таким чином, невеликі держави-члени, які укладають угоди про вільну торгівлю, не дуже ризикують і не утискають свого суверенітету», - відзначає експерт.

Що стосується ШОС: до її складу входять два великі гравці з конкуруючими інтересами і різними, але порівнянними ресурсами. Росія залишається ядерною супердержавою та важливим гравцем у міжнародній дипломатії.

Китай, за його словами, також має ядерну зброю, однак не має такого арсеналу зброї масового знищення. Але за останній час Китай став промисловим центром світу, економічна могутність і фінансові ресурси якого значно перевершують російські. Результуючий загальний приблизний баланс сил між двома домінуючими членами ШОС робить цю організацію відносно стійким проектом, прийнятним і для менших його членів.

На відміну від ЗВТ СНД і ШОС, для створення Євразійського союзу - пострадянської наднаціональної структури - розміри території, чисельність населення, а також міжнародна вага Росії становлять істотну проблему. Москва буде набагато більшою, ніж перша серед рівних, і за тому може стати фактично новим імперським центром - навіть якщо Кремль не претендуватиме на таку роль.

Нагадаємо, на початку жовтня 2011 року Владімір Путін написав статтю, в якій виклав свою ідею Євразійського союзу - міждержавного утворення, в яку повинен перерости Митний союз РФ, Білорусі і Казахстану. За задумом прем'єра, новий союз стане "зв'язкою" між Європою і динамічним Азіатсько-Тихоокеанським регіоном (АТР).

Проте спостерігачі розцінили концепцію Путіна як спробу відродити СРСР. Сам російський прем'єр відкидає такі припущення.

Згодом Путін заявив, що Євразійський економічний союз з'явиться не раніше 2015 року. При цьому декларацію про створення Євразійського союзу передбачається підписати вже у грудні 2011 року.

Читайте також: Путін зробив ставку на реанімацію СРСР