НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Політолог: Єдина опозиція з єдиним лідером – це утопія

Вірити в об’єднання опозиційних партій в єдиний список для участі у майбутніх парламентських виборах було б наївно. Про це в коментарі Тижню заявив політолог, директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран.

На запитання, чи є шанси в опозиції отримати 250 мандатів за результатами виборів до Верховної Ради, політолог заявив, що найбільші перспективи в опозиції є хіба по мажоритарних округах.

«Шанси звісно є, однак, саме в тому, щоб висунути єдиного кандидата (по мажоритатрних округах - Ред.) і полягає основна складність для опозиції, тому що вона досі розрізнена і досі до опозиції не залучені усі потенційні учасники, які мають шанси пройти на виборах. Крім цього, достатньо складно вирішуватиметься питання по східноукраїнських округах, де абсолютно жорстко застосовуватиметься адмінресурс. І шанси великою мірою залежать від того, наскільки опозиція буде єдиною», – зазначає політолог.

Таран вважає, що не варто говорити про можливість об'єднання опозиції в єдиний партійний список навіть після заклику лідера "Батьківщини" Юлії Тимошенко.

«Можна лише об’єднати її для того, щоб висунути єдиного кандидата по мажоритарному округу. Якщо говорити про партійний список, то це неможливо і недоцільно, тому що опозиційні партії мають різні шанси і певною мірою конкурують між собою. А вірити в об’єднання їх в єдиний список було б дуже наївно. Критичне завдання – обрання єдиного кандидата по мажоритарці, у тому числі залучаючи і представників громадськості, до чого апелювала Тимошенко (у листі – Ред.). Це швидше було не настільки наміром створити єдину опозицію з єдиним лідером, тому що це – утопія, скільки апелюванням до достатньо розчарованого громадянського суспільства, аби показати те, що лідери опозиції розуміють, що громадянське суспільство треба ширше долучати до політики, відновлювати довіру. Я думаю, що на це розрахований пасаж про Ліну Костенко. Говорити про те, що всі політичні сили зійдуться ще й у пропорційному списку на чолі з людиною, яка не має досвіду політичної боротьби, думаю, було б дуже наївно», – стверджує Таран.

На його думку, «якщо опозиція програє у висуненні єдиних кандидатів по мажоритарних округах, то вірити їй вже ніхто не буде і повинні прийти інші опозиційні політики».

«Є ще один цікавий шанс і опозиція могла би його застосувати, але не знаю, чи вистачить їй енергії – це праймеріз. Це система, завдяки якій різні політичні сили йдуть по конкретному мажоритарному округу, кожен виставляє свого кандидата, за якого голосують громадяни. Переможець і стає кандидатом на вибори в цьому окрузі. Це позиціонувало б опозицію як силу, яка здатна впроваджувати новаторські кроки та використовувалося б як частина виборчої кампанії, тому що це би фактично означало, що про цього кандидата вже знали б громадяни», – зазначив він.

Нагадаємо, опозиція розраховує під час виборів до Верховної Ради 2012 року отримати 250 місць у парламенті. Це вказано у «Пропозиції робочої групи до Комітету опору диктатурі». Зокрема, опозиціонери хочуть отримати 150 мандатів за рахунок депутатів, обраних за партійними списками, ще 100 - в мажоритарних округах.

Тимошенко у своєму листі від 16 грудня закликала опозицію об’єднатися в єдиний партійний список на основі нейтральної партії та в єдиний список для висунення кандидатів на мажоритарних округах.

Очолити цей список, на думку Тимошенко, повинна «високоморальна та патріотична людина рівня Ліни Костенко».

Ініціативу Тимошенко також вже підтримав лідер партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко та Юрій Луценко.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.