НОВИНИ

Експерт: Янукович виправдовує централізацію влади наведенням "порядку" після "хаосу" помаранчевих

Замість того, щоб відкрито відкинути демократію та права людини, Віктор Янукович намагається виправдати централізацію влади наведенням «порядку» та «стабільності» після «хаосу» помаранчевого періоду. Про це йдеться в статті «Україна після вироку Тимошенко» експерта лондонського дослідницького центру The European Council on Foreign Relations Ендрю Вілсона

«Україна не відмовляється і не може відмовитися від демократії і прав людини в цілому. Натомість у режиму є одержимість стежкою «порядку» та «стабільності». Замість того, щоб відкрито відкинути демократію та права людини, Янукович намагається виправдати свою централізацію в ім’я «порядку» після «хаосу» помаранчевого періоду», - пише Ендрю Вілсон.  

Як зазначає експерт, українська влада використовує «порядок» в чотирьох альтернативних значеннях. По-перше, «порядок» подається як «кінець». У перші кілька місяців перебування на посаді Януковичу вдалося використати реальні явища «української втоми» або «помаранчевої втоми», так само як Путін експлуатував «втому від Єльцина» на початку 2000-х років, для легітимації своєї влади. Це дало Януковичу певний простір для дихання, а Захід багато чого йому пробачив в 2010 році. Проте, це не стало довгостроковим виправданням для перебування при владі.

«Порядок» у другому сенсі влада також пообіцяла в обмін та для полегшення майбутніх реформ. Проте, уряд добився мало. Основні пропозиції, такі як податкова реформа 2010 року, були перекручені так, щоб принести корить бізнес-колу Януковича», - зазначає експерт.

«Порядок» також було використано як евфемізм для «контролю». За розумінням команди Януковича, «порядок» означає можливість контролювати політичну ситуацію. «Стабільність» означає не здійснювати зміни, якщо вони можуть представляти загрозу для позицій владної еліти», - пише Вілсон.

Арабська весна, яка відродила побоювання «Майдану», зміцнила розуміння еліти про необхідність контролю. Це привело до того, що вони почали нападати на нешкідливі екологічні демонстрації та побудували паркан навколо парламенту.

«Четверте значення, в якому вживається «порядок» - путінський договір, в якому порядок обмінюють на процвітання. До недавнього часу сусідня Білорусь також могла би запропонувати цю угоду, проте, з російськими грошима. Проте, цей варіант – не для України. Адже багата ресурсами Росія все ще може відкупитися від потенційного невдоволення громадян, Україна ж цього не зможе», - зазначає експерт.  

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.