НОВИНИ

Washington Post: прихід Кім Чен Ина до влади може перетворити Північну Корею з лютої держави на нестабільну

Після того, як колишній правитель Північної Кореї Кім Чен Ір помер 17 грудня та було проголошено про прихід влади до його сина Кім Чен Ина, багато експертів почали робити прогнози щодо майбутнього країни

До кінця минулого року більшість північних корейців ніколи не бачили фотографії дорослого Кім Чен Ина. І лише в 2010 році пропаганда з офісу Пхеньяна розпочала обережні кроки для створення культу особистості наступника, але передбачалось, що процес триватиме роками, а не місяцями.

Саме тому, як зазначають деякі експерти, він не має досвіду ні для того, щоб відновити країну, ні для управління країною в жорсткій манері його батька і діда Кім Ір Сена.

Фахівці з безпеки в Сеулі і Вашингтоні вважають, що прихід молодшого Кіма до влади може перетворити Північну Корею з лютої держави на нестабільну, яка з більшою ймовірністю загрожуватиме своїм сусідам або проявлятиме ознаки цивільних заворушень.

«Дійсно найгірший кошмар для північнокорейської держави - це раптова смерть, та звалення всього на сина», - сказав Віктор Ча, колишній директора програм Білого дому з питань Азії. «Країна може розвалитись на наших очах», - вважає він. 

Перед смертю Кім Чен Іра, експерти та урядовці в Сеулі і Вашингтоні домовилися принаймні щодо одного великого пункту стосовно передачі влади від північнокорейських батька до сина: чим більше Кім Чен Ір живе, тим кращі шанси передачі влади.

Так, як зазначає The Washington Post, коли Кім Чен Ір офіційно прийняв владу від свого батька в 1994 році, він вже працював за лаштунками протягом майже двох десятиліть. Він відвідував зарубіжні країни і організовував військові напади, він вивчав методи свого батька. Нинішня ж передача влади розпочалася лише 15 місяців тому.

«Кім Чен Ір використав роки після першого нападу (2008 рік – Ред.) для того, щоб побудувати консенсус між елітами щодо того, що його син стане обличчям Північної Кореї, коли його не стане», - зазначив професор з вивчення Північної Кореї Національного Університету з оборони Сеула Кім Йеон Су. Він додав, що таке обличчя легко продати, адже повнощокий, з коротким волоссям Кім Чен Ун виглядає надзвичайно подібним до дідуся Кім Ір Сена, котрого ще досі сприймають як бога.

Разом з тим, деякі експерти з Північної Кореї побоюються, що високопоставлені особи, яких було призначено для нагляду за переходом влади, можуть натомість перетворитись на суперників Кім Чен Ина. «Зі зникненням центру влади, яким був Кім Чен Ір, зараз залишається мало спільних інтересів, які б утримували вищих посадових осіб разом», - зазначив експерт з Сеульського університету Ріо Чже.

Як повідомляє The New York Times, аналітики передбачають, що похорони Кім Чені Іра, які призначено на 28 грудня, стануть не тільки вшануванням колишнього диктатора, а й символом національної єдності. «Першим тестом нового лідерства стане те, як він справиться зі смертю», - зазначив професор з міжнародних досліджень Університету Йонсей в Сеулі Джон Делюрі.

Більшість аналітиків очікують, що молодший син Кім Чен Іра подібно до батька після смерті Кім Ір Сена певний час перебуватиме в жалобі, яку швидше за все використає для того, щоб швидко зміцнити свою владу. Фахівець з Північної Кореї в університеті Кейо в Токіо Макао Оконогі вважає, що протягом перших кількох років новий лідер Північної Кореї швидше за все ухилятиметься від конфронтації зі Сполученими Штатами та їх союзниками, зокрема, з Південною Кореєю. Це те, що Кім Чен Ір зробив після того як він замінив свого батька.

The Foreign Affairs все ж вважає, що хоча Кім Чен Ин і успадкує країну на порозі краху, проте, є ряд внутрішніх та зовнішніх факторів, які будуть працювати на його користь. Так, система, розроблена його дідом, є досить стійкою завдяки сильній ідеології, пропаганді, соціальній інженерії, за якої немає ні середнього класу, ні класу духовенства, а потенційно революційні студенти та інтелігенція перебувають під жорстким контролем.

А деякі аналітики зазначають, що Кім Чен Ин вже почав будувати незалежну, але все ж обмежену базу серед військових. Так, минулого року, батько проголосив його генералом та віце-головою Комісії з Національної оборони. Він також сам розширював свої зв’язки з військовими. Крім того, він поступово почав вливати до лав військових нові сили молодих спеціалістів, яким по 30-40 років.

«Це нове покоління буде зобов’язане Кім Чен Ину за його владу», - вважає Чан Сік, старший науковий співробітник Інституту дослідження миру та єдності в Сеульському національному університеті.  «Проте Кім може залишитись сам зобов’язаним своїм військовим, які можуть поставити під сумнів одне з найбільших довгострокових питань про нове керівництво: чи буде він в змозі внести якісь зміни до старезного режиму та його державної економіки, яка перебуває в занепаді», - зазначив експерт.

Разом з тим, зміна поколінь може примусити до переоцінки ізоляції КНДР. Так, багато чиновників КНДР відвідують сусідній Китай та бачать успіхи, які принесла ринкова економіка. «Нове керівництво знає, що доведеться довести свою хоробрість у перші кілька років», - зазначив Делюрі. «Економічна реформа стане однією з найбільших проблем, з якими воно стикнеться».

Аналітики, що вивчали інші спроби передачі влади в Північній Кореї, передбачають кілька інших сценаріїв, в тому числі повстання військових чи боротьбу за владу серед літніх членів партії, які вважають Кім Чен Ина  вразливою особою й занадто молодим, щоб мати своїх власних союзників і лоялістів. Зважаючи на слабку позицію Кім Чен Уна всередині країни може утворитись колегіальне правління, за участю його регентів сестри Ким Ген Хі та її чоловіка Чан Сон Тхека.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.