НОВИНИ

Венеціанська комісія не побачила захисту української мови в законопроекті «регіоналів»

Венеціанська комісія вважає, що в законопроекті про засади державної мовної політики недостатньо гарантій використання та захисту української мови.

Як повідомила голова Відділу демократичних інститутів і фундаментальних прав Венеціанської комісії Артеміда-Тетяна Кицька, про це йдеться у висновку Венеціанської комісії щодо проекту закону «Про засади державної мовної політики» народних депутатів Сергія Ківалова та Вадима Колесніченка, схвалених сьогодні на засіданні Комісії у Венеції.

«Одна із слабких сторін нинішнього проекту - які гарантії для забезпечення належного рівня використання і захисту української як державної мови. Тому Комісія вважає, що необхідно щось зробити для того, щоб забезпечити цей баланс не тільки на папері, хоча і на папері ще потрібно змінити окремі речі, але і як це зробити на практиці», - сказала представник комісії.

«Залишається питання, наскільки, враховуючи специфічну ситуацію в Україні, достатніми є гарантії в нинішньому проекті закону для консолідації української мови як єдиної державної, і щодо її ролі, яку вона повинна відігравати в українському суспільстві», - йдеться в параграфі 66 висновку, схваленому сьогодні.

При цьому Комісія зазначила, що в цілому, представлений проект закону кращий, ніж попередній проект закону про мови в Україні, висновок щодо якої було схвалено Комісією у березні цього року. Так, Комісія зазначила, що нинішній проект закону більше не приділяє спеціальної уваги російській мові, оскільки практично у всіх його положеннях посилання на цю мову замінені посиланнями на «регіональна мова і мова меншин». Таке ставлення до російської мови, однакове, як і до інших регіональних мов або мов меншин, на думку Комісії, може бути сприятливим для інших регіональних мов в окремих сферах суспільного життя.

«Тим не менш, є кілька сфер суспільного життя, в яких російська з цього проекту отримає рівень захисту, що відрізняється від інших регіональних мов і мов меншин», - сказала Кицька.

У висновку Комісії зазначається, що, незважаючи на те, що відповідно до статті 10 Конституції України, українська є єдиною державною мовою, деякі статті проекту закону надають російській такий же рівень захисту, як і українській. Зокрема, оприлюднення актів центральних органів влади російською мовою.

Крім того, Комісія зазначила, що визнання лінгвістичної свободи засобів масової інформації, виходячи з ринкових оцінок, може призвести до домінування російської мови.

Комісія звернула увагу на відсутність у проекті закону вимог до теле-, радіокомпаній щодо щоденної квоти на мовлення державною мовою.

«У цих положеннях можна побачити навіть зменшення ролі української мови», - йдеться у висновку.

У документі також наголошується, що запропоновані у статті 20.7 проекту закону формулювання щодо того, що у всіх загальних середніх навчальних закладах забезпечується вивчення державної мови та однієї з регіональних мов або мов меншин, вводять дуже чітке зобов'язання. На думку Комісії, слово «забезпечується» краще замінити на інше, яке б містило більше нюансів.

«На думку Комісії, захист російської мови та її використання як вираження ідентичності членів українського суспільства, які вільно обрали таку лінгвістичну ідентифікацію - виправдана ціль. Венеціанська комісія разом з тим підкреслила ризик ставлення до російської на тому ж рівні, що й до української, що може зменшити інтеграційну силу української мови і поставити під загрозу роль, яку українська має відігравати як єдина державна мова», - йдеться в схваленому сьогодні документі.

«На папері це прекрасно, тепер питання, чи зможе Україна на практиці втілити положення закону, чи достатньо ресурсів фінансових, гуманітарних і т.д. для такого захисту», - сказала представник Венеціанської комісії.

У зв'язку з цим, Комісія знову закликала до чесного балансу між захистом прав меншин з одного боку і збереженням державної мови як засобу інтеграції в суспільстві - з іншого.

Як відомо, народні депутати від Партії регіонів С. Ківалов і В. Колесніченко зареєстрували у Верховній Раді законопроект «Про засади державної мовної політики», яка передбачає використання регіональних мов або мов меншин нарівні з державною.

У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що в разі прийняття законопроекту, російська мова стане регіональною в 13 адміністративно-територіальних одиницях України (з 27) - у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях, АР Крим і містах Києві та Севастополі; кримсько-татарська - в АР Крим, угорська - в Закарпатській області, румунська - в Чернівецькій. Інші мови традиційних національних меншин України отримають захист в менших адміністративно-територіальних одиницях.

Як відомо прес-служба депутата від фракції Партії регіонів Сергія Ківалова повідомила, що Венеціанська комісія схвалила законопроект вцілому. Зокрема, посилаючись на доповідача професора Бартолі, що виступав від імені експертів комісії, зазначила, що в цьому законопроекті з'явилися державні гарантії захисту регіональних мов і мов нацменшин, але разом з цим він відстоює позиції державної мови - української.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.