НОВИНИ

В Україні від рейдерів постраждали 50 європейських копаній

Європейські компанії в Україні все більше стикаються з загрозами рейдерства. Про це повідомляє The EUobserver

Як приклад видання наводить випадок, коли бойовик в Дніпропетровську в кінці 2009 року вистрілив з мисливської рушниці в Тойоту з трьома менеджерами Arcelor Mittal. Індійський сталевий гігант боровся в судах місцевими олігархами з  тих пір, як купив завод Криворіжсталь у відкритому конкурсі за $ 5 млрд. в 2005 році.
Заступник міністра закордонних справ Павло Клімкін повідомив EUobserver, що справи були поганими за  попередніх адміністрацій, але президент Віктор Янукович подбав про проблему. Тим часом, потерпілі компанії все ж бояться помсти у разі, якщо вони розголосять свої проблеми широкій громадськості.

Один із дипломатів ЄС повідомив The EUobserver про три польські компанії, які зараз перебувають під ударом: постачальник будівельних матеріалів «Горкіс Граніт», фірма хімікатів «Organica» та сталевий трейдер «Київметалопром».

Інший дипломат зазначив, що таких фірм є принаймні ще 50. «Список стосується провідних європейських копаній. Вони стикаються з усіма видами проблем та усіма можливими способами залякування – конфліктами про податки, постійними перевірками та корупцією», - зазначив дипломат. «Ця проблема зараз перебуває на підйомі, і всім відомо, що це не може відбуватися без змови з владою», - додав він.

Ще в жовтні, Європейська Бізнес Асоціація першою відзначила найбільше за останні два роки падіння інвестиційної привабливості України. Тоді голова ЄБА Ганна Дерев’янко заявила:  «Ви не можете захистити свої законні інтереси в судах…Це постійно спливає в розмовах з інвесторами. І це робить їх неохочими йти вперед». «Прем’єр-міністр [Микола Азаров] сказав нам, що якщо ми чуємо про якісь загрози для компаній з боку високопоставлених посадовців, ми маємо прийти та назвати їх. Проте всі чекають, хто буде наступним, а тому бояться про це говорити».

Поважний американський бізнесмен у Києві пояснив як це відбувається: «Зовнішньому інвестору вказують на існування якоїсь правової проблеми. Іноді посадовець явно вимагає гроші, частіше за все він каже: «Я знаю хлопця на ім’я Саша, який може вам допомогти». А Саша працює на юридичну або консалтингову фірму, яка вимагає непомірну плату. Його фірмою насправді володіє родич або співробітник посадовця».

The EUobserverзазначив, що справа Тимошенко – погані новини для України, бо вона зміцнює культуру правового нігілізму у верхньому прошарку суспільства. Крім того, вона ставить під загрозу інтеграцію України в ЄС, яку інвестори вважають найкращою перспективою для реформ. 

У свою чергу голова Британської торгової палати в Києві Бейт Томс вважає, що ЄС може дати українській владі «правильний поштовх» щодо щоденної корупції, що могло б допомогти українцям чинити опір.
«Ви можете побачити це всюди – люди втомилися від стану речей, і вони хочуть змін. Кілька днів тому я стояв біля суду після того як ми програли справу, і коли суддя проходила повз мене вона сказала: «Вибачте». Вона вибачилась, бо її начальство вказало їй, який вирок вона має винести, якщо вона хоче зберегти свою роботу», - зазначив Томс. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.