НОВИНИ

Збройні сили України святкують ювілей

6 грудня українська армія святкує 20-річчя з дня створення, хоча офіційно це свято з’явилося в календарі 18 років тому.

6 грудня 1993 року Верховна Рада України встановила свято - День Збройних Сил держави. Моментом відліку історії армії незалежної України стала дата прийняття закону «Про оборону України», який парламент ухвалив 6 грудня 1991 року. Тож фактично, нині ЗСУ і всі, хто причетний до них, святкують ювілей, певним чином, авансом.

1991 першого року після розвалу СРСР, незалежна Україна успадкувала одне з найпотужніших радянських військових угрупувань в Європі, оснащене ядерною зброєю та сучасною технікою, яке складалося з трьох військових округів: Прикарпатського, Київського та Одеського. За радянських часів ці округи вважалися другим ешелоном оборони/наступу. Першим були групи радянських військ, розташованих в країнах Варшавського договору.

Відразу після проголошення Незалежності у серпні 1991, Верховна Рада ухвалила рішення про підпорядкування військових формувань СРСР керівництву молодої держави та створення Міністерства оборони. Зокрема, під юрисдикцію України перейшло 14 мотострілецьких, 4 танкові, 3 артилерійські дивізії. 8 артилерійських бригад, бригада спецназу, 9 бригад ППО, 7 полків бойових вертольотів, три повітряні армії (близько 1100 бойових літаків) і окрема армія ППО. Стратегічні ядерні сили, дислоковані на території України, мали 176 міжконтинентальних балістичних ракет, а також близько 2600 одиниць тактичної ядерної зброї. Загальна чисельність військ на той момент нараховувала близько 700 тисяч осіб.

Фактично відразу Україна добровільно відмовилася від ядерної зброї, яку поступово, як і частину носіїв, зокрема стратегічних бомбардувальників, передавала Росії. Залишки носіїв (міжконтинентальні ракети, стаціонарні пускові установки та частина бомбардувальників) утилізовано згідно з Міжнародними угодами.  

З моменту створення Міністерства оборони почався важкий шлях реформування і оптимізації Збройних Сил, який іноді відбувався всупереч розвитку армії, і на догоду рішенням окремих політиків, які переслідували власні, далекі від державних, цілі. Серед багатьох елементів реформування армії, самим стабільним, за всі роки існування ЗСУ, стало скорочення їх чисельності.

Нині в Збройних Силах України, основу яких складають Сухопутні війська та Повітряні і Військово-морські сили, служить 192 тисячі осіб.

Втім нещодавноВерховна Рада ухвалила проект Закону України «Про чисельність Збройних Сил України на 2012 рік», яким передбачається до кінця 2012 року скоротити чисельність до 184 тисяч осіб, у тому числі, до 139 тисяч військовослужбовців.

Деякі військові фахівці та незалежні експерти, попри багато чисельні бравурні реляції керівництва військового відомства, неодноразово заявляли, що одним скороченням чисельності без нормального фінансування та забезпечення новими видами озброєння, зробити армію сучасною та боєздатною неможливо. Але поки армію, вже традиційно, політики «годують» солодкими обіцянками.

6 грудня Головнокомандувач Збройних Сил Віктор Янукович привітав військовослужбовців і ветеранів з 20-річчям Української армії, підкресливши, що створення дієздатних та ефективних збройних сил, є важливим кроком у становленні незалежної держави, яка захищає свій суверенітет і територіальну цілісність.

Янукович заявив, що ефективне реформування української армії залишається одним з найважливіших пріоритетів влади.

«Українську армію чекають радикальні зміни. Як президент і Верховний Головнокомандувач я впевнений, що із затвердженням нових редакцій стратегічних документів оборонного планування процес побудови нової армії набуде чітко визначену перспективу», - сказав Янукович.

Як повідомлялось, на честь ювілею ЗСУ о 21:00 у Києві, Одесі, Севастополі, Керчі, а також у містах Вінниці, Львові, Житомирі, Рівному та Дніпропетровську відбудуться святкові феєрверки з двадцяти залпів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.