НОВИНИ

Україна поступилася Молдові і Грузії першістю у рейтингу євроінтеграції

Україна опустилася на третє місце у рейтингу європейської інтеграції країн Східного партнерства, а отже Київ втратив можливість лобіювати додаткове фінансування в Євросоюзі.

Про це пише газета «Коммерсанть-Украина».

Як повідомляє видання, за даними дослідження, яке оприлюднили у середу, 30 листопада, в Познані в рамках Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (СП), Україну, яка була лідером цього рейтингу, випередила Молдова і Грузія.

Дослідження проводили експертами у всіх країнах СП при фінансуванні фонду «Відродження».

«Найкращі показники у Молдавії. Україну, яка до цих пір вважалася країною-флагманом Східного партнерства, виявилася лише третьою», - констатували автори.

Рівень європейської інтеграції оцінювався по 300 параметрах, розбитим на три блоки: взаємозв'язок ЄС і країн СП, зближення нормативно-правової бази, якість державного управління. Молдавія виявилася лідером у двох перших блоках, Грузія - у третьому, Україні ж зайняла друге місце в оцінці взаємозв'язку з ЄС і третє - в двох інших блоках, при цьому в блоці «зближення» Київ ділить третє місце з Єреваном, не декларуюючи навіть прагнення до інтеграції в Євросоюз.

«За останні два роки в Україні деякі показники погіршилися. Але головне те, що результати Молдови за цей же період за дуже багатьма пунктами покращилися», - пояснила керівник дослідження, директор європейської програми «Відродження» Ірина Солоненко.

«Україна не використовувала свої відмінні вихідні позиції і кращий рівень співпраці з ЄС», - констатують автори експертного дослідження.

Відзначається також, що відставання від нових лідерів рейтингу в Україні нерівномірне - навіть у рамках одного секторального розділу у Києва зустрічаються і виграшні, і провальні показники.

«Зайнявши перше місце з торговельно-економічної інтеграції з Євросоюзом, Україна виявилася другою з кінця - гірша за неї лише Білорусь - в питанні відповідності принципам ринкової економіки», - стверджується у звіті.

Європейські експерти відзначають, що провальні результати України в даному дослідженні можуть призвести до фінансових втрат Києва. У нинішньому році ЄС задекларував політику «більше за більше», що передбачає зростання фінансування країн, що показали кращі результати у сфері зближення з Євросоюзом.

«В Єврокомісії немає чітких критеріїв оцінки. Цей рейтинг справді може стати одним з чинників прийняття рішення. Молдова і Грузія, безсумнівно, будуть апелювати до ЄС, вказуючи на даний рейтинг і вимагаючи збільшити фінансування», – пояснив представник брюссельського інституту «Open Society» Віорел Урсу.

Результати дослідження передадуть органам влади країн-учасниць СП, повідомили вчора його автори.

Організатори дослідження підкреслюють, що воно є пілотним проектом, і для переходу до щорічної оцінки прогресу країн-учасниць СП в методику можуть бути внесені зміни, що коректують бали країн-учасниць. Проте експерти оцінюють представлений рейтинг як достовірний.

«Можна сперечатися про окремі індикатори, але загальна картина не зміниться - надто багато свідчить про те, що Україна втратила лідируючу позицію. 15 років тому було важко змиритися з тим, що ми так відстаємо від Польщі, 10 років тому ми зрозуміли, як сильно ми позаду країн Балтії, 5 років тому нам було важко повірити, що нас обійшла Болгарія, 2 роки тому - Сербія. Схоже, зараз прийшов час звикати до думки, що ми відстали навіть від Молдови і Грузії», – відзначив науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко, який не брав участі в роботі над проектом.

Нагадаємо, експерт зі Східної Європи при британському дослідницькому центрі "Європейська Рада з Міжнародних Відносин" Ніку Попеску у своєму аналізі зазначав, що у плані виконання умов, які вимагає ЄС для укладення угоди про безвізовий режим, Молдова перевершує Україну.