НОВИНИ

  ▪   Алла Лазарева

Рада Європи відокремить політичну відповідальність від кримінальної

На засіданні Бюро Парламентської Асамблеї Ради Європи, що відбулося в четвер в Едінбурзі, вирішено розпочати спеціальне дослідження щодо того, як країни-учасниці міжнародної організації поважають принцип розподілу кримінальної та політичної відповідальності.

Як пояснив Тижню працівник секретаріату Ради Європи, проект відповідної резолюції під назвою “Відокремити політичну відповідальність від кримінальної” щойно передано до Комітету з юридичних справ та прав людини. “Це означає, що невдовзі Комітет визначить спеціального доповідача, який робитиме системне дослідження стосовно дотримання цього засадничого принципу”, - пояснив наш співрозмовник.

Депутат французького парламенту, присутній на закритому для преси засіданні бюро ПАРЄ, розповів, що не в останню чергу нове дослідження інспіроване подіями в Україні. “Йдеться не лише про вашу країну, - пояснив він. - Але справи Юлії Тимошенко, Юрія Луценка та інших українських колишніх посадовців змусили замислитися: наскільки в принципі сьогодні в Європі розуміють, чим різниться політична відповідальність  від кримінальної?”

Імовірно, резолюцію про необхідність розрізняти різні види відповідальності політиків, буде ухвалено на січневій сесії у Страсбурзі. Підставою для неї стало звернення, підписане 46 депутатами ПАРЄ. “В Україні відкрито декілька кримінальних справ проти колишнього прем’єр-міністра та численних членів її уряду, - йдеться у преокті резолюції. - Їх звинувачують у “перевищенні повноважень”, або ж “зловживанні владою”. В Ісландії прем”єр-міністр також потрапив під суд за “неухвалення необхідних рішень, щоб упередити наслідки кризи 2008 року”. Через кризу та її наслідки, в багатьох країнах чути голоси на користь кримінальних переслідувань політиків, що опинилися при владі у скрутні часи.”

Документ наголошує, що крім “вибіркового правосуддя, як ми бачимо на українському прикладі”, такі наміри можуть призвести до тотальної криміналізації політичних рішень.

“Надавати кримінальної трактовки суто політичним рішенням — це означає зневажати засадничі принципи правової держави, - пояснив співробітник секретаріату Ради Європи. - Безумовно, кожен злочин має бути покараний. Але треба добре розібратися із тим, що є злочином, а що — порушенням, що — навмисною, свідомою шкодою, а що — наслідками політичного рішення, які не можна було повністю передбачити в момент його ухвалення”.

“Ми не виступаємо за те, щоб забезпечити політикам режим безкарності, - пояснив присутній на засіданні бюро депутат ПАРЄ. - Якщо виявиться, що політик — убивця, крадій, ґвалтівник — він мусить відповідати за скоєне. Але суто політичні рішення, які не мали на меті заподіяти якоїсь шкоди, не мусять бути предметом кримінальних проваджень. Політичні рішення мають обговорюватися в парламентах. Кара за невдалі рішення — це втрата довіри виборців. Отже, Парламентська Ассамблея найближчим часом візьметься до напрацювання чітких європейських стандартів розподілу політичної відповідальності та кримінальної”.

Після того, як Комісія з юридичних питань визначить кандидатуру доповідача, цей парламентарій  муситиме підготувати спеціальний звіт. Зокрема, стосовно й української практики, але також по інших державах-членах. По завершенні дослідження звіт за процедурою буде обговорено й затверджено під час пленарних засідань ПАРЄ.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.