НОВИНИ

  ▪   Ірина Шарпінська

Захід не вірить в обґрунтованість нових справ Тимошенко

Європа висловлює занепокоєння порушенням нових справ проти колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, вважаючи їх теж політично мотивованими.

 24 листопада глава представництва Євросоюзу в Україні Жозе Мануел Пінту Тейшейра заявив, що в Європі, як і всередині самої України, немає довіри до обґрунтованості кримінальних процесів над екс-прем'єром Юлією Тимошенко, і вважає, що влада намагається таким чином усунути політичного конкурента.

Тейшейра порівняв нові справи із грудкою снігу: «Вони здаються спробою знайти якісь звинувачення, до яких у суспільства може виникнути більше довіри».

У свою чергу Макл Мен, речник керівника зовнішньополітичного відомства Євросоюзу Кетрін Аштон, в ефірі «Радіо Свобода» заявив, що Європейський Союз надзвичайно занепокоєний новою справою проти Тимошенко.

«Очевидно, що це викликає надзвичайне занепокоєння. Ми чітко визначили нашу позицію вже після першого вироку, і високий представник із закордонної політики пані Аштон зробила подібну заяву в Європейському парламенті. Ми вважаємо, що ці суди відбуваються не відповідно до міжнародних стандартів», - заявив Мен.

Посол Чехії у Великій Британії Міхал Жантовський заявив, що справа із засудженням Тимошенко трактується у Європейському Союзі як політична, і що ЄС буде вивчати нові обставини й відреагує на них. «Європейський Союз та окремі європейські країни висловили своє занепокоєння. Ми сподіваємося, що в Києві усвідомлять, що судові процеси – це не спосіб вирішувати політичні розбіжності. Ми будемо уважно стежити за розвитком подій і реагуватимемо на них», - заявив він.

Крім того, днями державний міністр при міністрові закордонних справ Німеччини (парламентський секретар у МЗС) Вернер Гоєр заявив, що «нові кримінальні справи проти Юлії Тимошенко посилюють, на жаль, враження про політично мотивовану юстицію» в Україні.

Про політично мотивовані справи проти Тимошенко згадували також британські політики під час дебатів щодо відносин Великої Британії з Україною 1 листопада. Тоді заступник міністра закордонних справ Великої Британії Джеремі Браун закликав звільнити Тимошенко та інших затриманих за політичними мотивами та надати їм повноцінне право брати участь в політичному житті, включаючи наступні парламентські вибори.

У листопаді Гельсінський комітет з прав людини оприлюднив свою третю доповідь. У ній комітет дійшов висновку, що порушення нових кримінальних справ проти Тимошенко є політично вмотивованим.

Нагадаємо, 11 жовтня Печерський районний суд Києва засудив Тимошенко до 7 років в'язниці за перевищення повноважень при укладанні газових контрактів з Росією в 2009 році й зобов'язав відшкодувати Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" 1,5 млрд гривень збитків, завданих у результаті їх укладання.

13 жовтня СБУ порушила проти Тимошенко нову кримінальну справу за покладання боргів корпорації «Єдині енергетичні системи України» на державний бюджет.

Також Податковою міліцією поновлено 4 справи, що стосуються ухилення від податків корпорацією ЄЕСУ.

Крім того, проти Тимошенко розслідуються ще дві кримінальні справи – за звинуваченнями у нецільовому використанні 200 млн євро з 320 млн євро, отриманих Україною від продажу квот на викиди парникових газів, та у незаконній закупівлі карет швидкої допомоги Opel Combo.

Між тим захисник Сергій Сас нещодавно заявив, що Генпрокуратура готує обвинувачення по нових справах проти екс-прем'єра.

Раніше перший заступник генерального прокурора Ренат Кузьмін заявив, що в матеріалах американських кримінальних справ проти Павла Лазаренка є показання свідка, згідно з якими кілер за вбивство депутата Євгена Щербаня одержав гроші з рахунків Лазаренка й Тимошенко. Однак у США цю інформацію не підтвердили.