НОВИНИ

Австрійський історик: імперський дух в російській історіографії посилюється

За останні 10 років в російській історіографії з’явився імперський дух і він щоразу посилюється. Таку думку висловив австрійський історик, професор Віденського університету Андреас Каппелер.

Про це він сказав під час зустрічі «Історія України очима європейських інтелектуалів», зорганізовній журналом «Український тиждень», Австрійським культурним форумом та книгарнею «Є» в рамках спільного проекту «Європейський досвід: Австрія».

Так, описуючи особливості розвитку російської та української історії, Каппелер зауважив, що в Росії «демократичний підхід проглядається все рідше». «І велика імперія тепер не цікавиться, що про неї пишуть іноземці», - додав історик.

«З Україною все навпаки. Зміцнюється співпраця між українськими та закордонними вченими. З вами зараз набагато простіше та цікавіше працювати,» - розповів професор.

«Необхідно запрошувати в Європу молодих людей, надавати їм стипендії, аби вони працювали в історіографії. І це може значно покращити ситуацію. Повинна бути інтенсивна співпраця», - вважає він.

За словами Каппелера, знання про Українську історію в Європі набули значного поширення за останні двадцять років.

Він зазначив, що Україну в Європі знають, щоправда, не завдяки монографіям, а завдяки відомим людям: Руслані, Кличкам, письменникам - Андруховичу, Забужко, та відомому футболісту Андрію Шевченку. Останнього, за словами вченого, у Європі знають краще, ніж його тезку - Тараса Шевченка.

Також пан Каппелер вважає, що свій внесок у поширення знань про Україну, внесе Євро-2012. «І цей внесок буде більший, ніж праця всіх істориків, разом узятих». На жаль, за словами Каппелера, досить важко надолужити за короткий час те, що ігнорувалось протягом двох століть. Але це все одно потрібно робити.

Професор розповідає, що ситуація в Європі така, що ані політики, ані бізнесмени не читають книг, тим паче історичних. Якби український історик приїхав до Відня читати лекцію, то на зустріч з ним навряд чи прийшло б так багато людей. Добре коли прийшов би хтось один. В Україні ситуація інакша - люди цікавляться історією і це дуже добре, вважає він.

При цьому Каппелер заявив, важливо приділяти більше уваги вивченню історії Росії. «Вивчати історію України, не знаючи історії Росії - не можливо. Так само, як вивчати історію Росії без історії України. Ви сильно пов'язані між собою. Та, на жаль, цьому питанню у ваших країнах не приділяють достатньо уваги» - вважає історик.

Андреас Каппелер одним з перших західних вчених акцентував увагу на багатоетнічності тодішнього Радянського Союзу та Росії. Його праця «Росія як поліетнічна імперія» дозволила відійти від монолітної національної історії Росії й побачити інші регіони з цілком відмінними культурними й історичними традиціями.

Саме зацікавленість багатоетнічністю привели Каппелера до розробки тем з історії України. Теми його наукових праць про Україну - це український націоналізм, націєтворення, міжетнічні стосунки, історія Галичини. Каппелер також відомий науковими синтезами історії Росії та України.

Зазначимо, Росія відкрила у різних країнах для «соотєчєствєнніков» 59 кабінетів «русского міра». Додамо, що днями російські історики закликали Україну не приєднуватися до угоди «архівної» угоди СНД, яка передбачає розсекречення національних архівів за погодженням з Москвою.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.