НОВИНИ

Мустафа Джемілєв заявив про завершення політичної кар’єри

Народний депутат, глава меджлісу кримсько-татарського народу Мустафа Джемілєв заявив про завершення політичної кар'єри. Він пообіцяв не брати участі у парламентських виборах і не висуватися на пост глави меджлісу.

Про це повідомляє «Коммерсант-Украина».

"Я постарів і хочу дати дорогу молодим", - заявив Джемілєв. Цю заяву він зробив до того, як стало відомо про узгодження президентом Віктором Януковичем кандидатури нового прем'єр-міністра Криму.

Нагадаємо, Джемілєв вже двічі намагався піти з поста глави меджлісу в 2007 і 2009 роках, але більшість делегатів курултаю (національного парламенту) не приймали його відставку на тій підставі, що у статутних документах меджлісу не передбачено добровільне складання повноважень. Однак, як розповів лідер кримських татар, він знайшов лазівку в правилах: "Єдиний вихід - не балотуватися в делегати курултаю, так як голову обирають з числа делегатів".

Мустафа Джемілєв пообіцяв допомагати майбутньому голові меджлісу. "У мене тут є свої амбіції: дуже багато розмов, що авторитет кримсько-татарського руху тримається за рахунок Мустафи Джемілєва, а я хочу довести, що справа не в Мустафі".

Політичні опоненти глави меджлісу сприйняли його заяви скептично. "Я багато років знаю Мустафу-агу і повинен сказати, що не в східних традиціях відхід лідера такого рівня. Я думаю, що тут більше східної хитромудрості, ніж якоїсь вивіреної і осмисленої позиції", - сказав  заступник голови Верховної ради Криму, член фракції "Регіони Криму" Григорій Іоффе. Крім того, на думку Іоффе, "в кримсько-татарському національному русі зараз немає фігури, яка дорівнює Мустафі Джемілєву".

Заступник голови меджлісу Ахтем Чийгоз також вважає, що відставка Мустафи Джемілєва може негативно позначитися на політичних позиціях національного руху: "Відхід таких лідерів, як Мустафа Джемілєв, ніколи не залишається безслідним, і якщо це все-таки відбудеться, меджліс, звичайно, може ослабнути" .

Видання відзначає, що формат участі представників меджлісу в парламентських виборах 2012 року поки не визначений. Оскільки давній партнер кримських татар - партія "Народний рух України" - зараз не може гарантувати їм проходження до Верховної ради, меджліс веде переговори з різними політичними силами, зокрема, з партіями "Фронт змін" Арсенія Яценюка і "Удар" Віталія Кличка. "Якщо Рух піде на вибори з однією політичною партією, а курултай віддасть перевагу іншій, то тут, звичайно, дороги розійдуться. Але якщо ми зорієнтуємося на одну й ту ж політичну силу, значить підемо далі разом. Але це не завадить нам на місцевих виборах йти з Рухом, бо в Криму Рух - це, в основному, кримські татари ", - сказав Джемілєв.

Мустафа Джемілєв народився в Криму в листопаді 1943 року, а в травні 1944-го разом з батьками був депортований до Узбецької РСР. Був засуджений за "антирадянську діяльність" і в загальній складності у в'язницях і засланні провів 15 років. З 1991 року - голова меджлісу кримсько-татарського народу. З 1998 року - депутат Верховної ради II-VI скликань.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.