НОВИНИ

НБУ змусив банки збирати додаткову інформації про клієнтів

Українські банки почали вимагати від клієнтів надавати про себе набагато більше інформації, ніж раніше.

Зокрема, ця інформація включає в себе не лише паспортні дані, але й відомості про нерухомість, рахунках в інших банках. Більш того, клієнтів просять вказати джерела походження доходів, а також - чи є клієнт публічною персоною (чиновником, депутатом, суддею, дипломатом) або чи є в його сім'ї такі персони.

Таку детальну анкету треба заповнити, навіть якщо клієнт прийшов не з проханням про кредит, а навпаки, бажає відкрити депозит (раніше для цього достатньо було паспортних даних та ідентифікаційного коду - Редю). Стосується це нововведення і власників платіжних карток будь-якого банку.

Клерки пояснюють: це від них вимагає НБУ своєю постановою, яка була прийнята ще в січні, однак почало виконуватися тільки недавно.

Депутати від опозиції вважають, що, бажаючи догодити ФАТФ, наш Нацбанк перегинає палицю, і говорять про необхідність привести його Положення про фінмоніторинг у відповідність зі статтею 32 Конституції, яка забороняє збирання, зберігання, використання та поширення інформації про особу без її згоди.

Незалежні експерти стверджують, що в країнах ЄС вимоги до клієнтів банків аналогічні. Але деякі наші банки, прикриваючись постановою НБУ, дійсно збирають непередбачену законом інформацію про клієнтів, наприклад, про його рахунках в інших банках, а потім використовують їх.

Наприклад, пропонують взяти кредит на вигідних умовах, знаючи, що клієнт платоспроможний.

Як повідомлялось, Міжнародна Група з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) виключила Україну з «чорного списку».

Нагадаємо, президент Віктор Янукович пояснив рішення НБУ про документальну ідентифікацію фізичних осіб, які здійснюють валютообмінні операції, необхідністю запобігання відтоку валюти із країни.

«Національний банк відчув, що почали вивозити валюту із країни в великих обсягах, використовувати різні схеми, конвертаційні центри - ви про них багато чули - ну й через обмінники - були цілі бригади, які міняли цілодобово гривні на валюту, валюту пакували й вивозили. Тут уже треба було щось робити. По цьому Національний банк вжив суворих заходів. Трохи перегнули палицю», - сказав президент.

Водночас НБУ пояснював свою ініціативу, виконанням рекомендацій FATF щодо розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей, отриманих злочинним шляхом ().

12 жовтня НБУ дозволив комерційним банкам купувати іноземну валюту в населення без копіювання паспортів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.