НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Київський і Московський патріархат мають свої інтереси у приєднанні Автокефальної церкви

Українські православні церкви Київського та Московського патріархату мають власні інтереси у приєднанні Української автокефальної православної церкви.

Як повідомив в коментарі Тижню керівник Релігійно-інформаційної служби в Україні Тарас Антошевський, досить давно УАПЦ не може визначитися та домовитися, з якою з конфесій об’єднуватися – УПЦ КП чи МП.

«Впродовж останніх шести років УАПЦ відіграє роль скоріше об’єкта у православних відносинах в Україні. Як тільки вона зближувалися з УПЦ КП, з боку УПЦ (МП) виникає інтерес зруйнувати процес переговорів і заохотити УАПЦ до переговорів з нею. Звісно, на цьому будь-які домовленості припиняються. Зрештою, за останні роки всередині УАПЦ було зроблено чимало кроків для саморуйнації церкви», – стверджує Антошевський.

Як зазначає експерт, найбільше це помітно на місцевому рівні, де відбувається розкол і нищення єпархій через внутрішні конфлікти.

«Нещодавно з авторитетних джерел прозвучала інформація, що деякі священики УАПЦ, зокрема, на Івано-Франківщині, хочуть приєднання до УПЦ (МП) та надання УАПЦ у ній особливих прав. Це більше схоже на політику, ніж на церковну діяльність», – додав він.

На запитання, чим зацікавлені УПЦ КП та УПЦ (МП) у приєднанні УАПЦ, Антошевський заявив:

«УПЦ КП хоче, щоб УАПЦ стала її частиною, а не УПЦ МП. Однак, нині я не впевнений, що в УПЦ КП є бажання з ними об’єднуватися, про що свідчить так звана «закулісна» боротьба між цими конфесіями. А от для УПЦ МП приєднання автокефальної церкви є способом маневру, аби пояснити Москві, що УПЦ треба дати більшої автономії чи навіть канонічну автокефалію, щоб вона розвивалася як самостійна церква. Втім, УАПЦ може приєднатися лише до Української православної церкви (хай і в єдності з Московським патріархатом), але ніяк не до частини «Русского міра» та несамостійної частини РПЦ».

За словами експерта, наімовірніше, що жодна із церков не має стратегічного плану для подолання розколу.

«Поки не відійдуть ті, які творили цей розкол протягом цих 20 років, і доки православні не дійдуть до того стану, що вже надалі не зможуть жити в розколі, доти розкол існуватиме», – підсумував Антошевський.

Нагадаємо, за інформацією газети «Коммерсанть-Украина» ієрархи УАПЦ провели позачергове засідання архієрейського собору, на якому висловили недовіру представникам УПЦ КП, з якими УАПЦ веде діалог про об'єднання.

Раніше релігієзнавець Андрій Юраш заявляв, що УАПЦ та УПЦ КП мають значні розбіжності на особистісному та організаційному рівні, а тому ініціатива щодо створення єдиної помісної церкви між цими церквами має малі шанси для реалізації.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.