НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Експерт: Угода про вільну торгівлю в СНД може бути лише політичним проектом Росії

Процес активної інтеграції України в зону вільної торгівлі СНД вигідний Росії як реалізація її глобального геополітичного проекту, а не просто економічні вигоди цього проекту. Таку думку у коментарі Тижню висловив виконавчий директор Міжнародного Фонду Блейзера Олег Устенко.

Зокрема, на його думку, угода прем’єр-міністрів 8 країн СНД щодо зони вільної торгівлі, яка була підписана 18 жовтня, «скоріше схожа на договір про наміри, ніж на підписання реального документу про реалізацію зони вільної торгівлі».

«Підписання угоди про зону вільної торгівлі означає відміну всіх (або майже всіх) бар’єрів, які існують у зовнішній торгівлі між двома країнами, зниження або хоча би наближення імпортних ставок до 0% і однозначно відміну тих експортних мит, які існують в РФ. Як на мене, в Росії, скоріше за все, може бути серйозна політична мотивація підписання цієї угоди, однак вона не погодиться, зокрема в короткотерміновій перспективі, тобто до кінця 2012 року, на те, щоб абсолютно відмінити діючі експортні мита на енергоресурси і, перш за все, на газ. У цьому випадку Україна потенційно виграла б, підписавши цю угоду, хоча навряд чи ситуація зміниться», – стверджує Устенко.

За словами експерта, малоймовірно, що Росія в короткостроковій перспективі погодиться на скасування будь-яких бар’єрів для імпорту українських товарів на свою територію.

«Навряд чи Росія захоче відмінити імпортні мита або навіть суттєво їх знизити, наприклад, для сільськогосподарських товарів, таких як цукор, зерно, а також на частину металургійної продукції», – додав експерт.

«Що стосується можливого програшу (від угоди про зону вільної торгівлі з СНД – Ред.) для України, то існує невирішене питання щодо встановлення нульової ставки мит на ввіз автомобілів з території РФ в Україну і продукцію машинобудівної галузі в зворотньому напрямку. Така ж проблема довго існувала під час наших переговорів з Європейським Союзом стосовно зони вільної торгівлі і тільки щойно була вирішена», – стверджує Устенко.

Зокрема, в Росії досить серйозно представлені іноземні виробники автомобілів і відкриття для України кордону з Росією, за словами експерта, буде значним ударом для автомобілебудування в Україні.

«Втім, така ж ситуація виникає і при підписанні угоди про зону вільної торгівлі з ЄС», – уточнює Устенко.

Щодо можливих переваг для України у зоні вільної торгівлі з країнами СНД Устенко виділяє наступні:

«Навіть від такого протокольного підписання про наміри (щодо зони вільної торгівлі з країнами СНД – Ред.), скоріше за все, Росія не буде наразі вводити додаткові бар’єри для українського експорту так, як це відбувалося зовсім нещодавно, коли вводилися обмеження на експорт частини української продукції машинобудівельної галузі, сталевих труб малого діаметру, столових приборів тощо. Ми також можемо виграти в короткотерміновій перспективі в тому, що Росія буде намагатися підтримувати дружні відносини у співпраці з українськими виробниками, але навряд чи будуть додатково виставлені нові поступки у торгівлі», – пояснює Устенко.

Хоча, як зазначає Устенко, додаткові переваги від зони вільної торгівлі з СНД можуть отримати виробники машинобудівельної галузі та металургії.

На запитання, хто зацікавлений у активізації зони вільної торгівлі з СНД, експерт зазначив, що ініціативу більшою мірою подає Росія.

«Я думаю, що в Росії є явні переваги ініціації підписання такої угоди. Вона входить в новий політичний пік, адже наближаються вибори президента. Для Росії – це скоріше важливий геополітичний проект, ніж економічний. Але говорити про певні перспективи можна буде, якщо продовжуватимуться переговори для узгодження реального зниження експортно-імпортних тарифів. А це може зайняти не один місяць», – зазначив він.

Нагадаємо, 18 жовтня 8 країн СНД, у тому числі й Україна, домовилися про створення зони вільної торгівлі, однак з низкою вилучень щодо окремих груп товарів (на які мито все-таки передбачено).

З слів прем'єр-міністра Миколи Азарова, угода про зону вільної торгівлі СНД передбачає поетапне скасування всіх вилучень, у тому числі й на нафту.

Водночас він підтвердив зацікавленість України в якнайшвидшому підписанні угоди про зону вільної торгівлі з ЄС.

27 вересня представництво ЄС в Україні заявило, що Європейська комісія має намір завершити переговори по зоні вільної торгівлі з Україною до 2012 року.

Європейський Союз вважає, що підписаний Україною договір про зону вільної торгівлі між країнами СНД не перешкоджає підписанню аналогічного договору між Україною і Євросоюзом.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.