НОВИНИ

Верховна рада відмовилась захистити ЗМІ від багатомільйонних позовів

18 жовтня Верховна Рада не підтримала законопроект Миколи Томенка № 9079 про внесення змін до статті 4 закону «Про судовий збір» щодо ставок збору з позовних заяв про відшкодування моральної шкоди.

За проголосували лише 19 народних депутатів з 334.

Томенко пропонував своїм законопроектом диверсифікувати ставки судового збору з позовних заяв про відшкодування моральної шкоди залежно від суми позову, як це було передбачено декретом Кабміну до прийняття закону про судовий збір.

На його думку, це дозволило би зберегти чинні механізми захисту ЗМІ та журналістів від необґрунтованих позовних вимог, що пред'являються у зв'язку з їхньої професійною діяльністю, та, відповідно, запобігти спробам економічного знищення мас-медіа

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила закон про судовий збір 8 липня.

Громадськість закликала президента його ветувати і повернути на доопрацювання, адже він, на відкриває дорогу до мільйонних позовів проти ЗМІ.

Однак президент підписав закон, який набере чинності 1 листопада.

Нагадаємо, за висновком Інституті медіа права закон «Про судовий збір» (№ 3674-VI), який серед іншого скасовує норму про обмеження відшкодування моральної шкоди у позовах, зокрема, проти журналістів. Для позовів про відшкодування моральної шкоди розмір збору становить 1% ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 3 розмірів мінімальної заробітної плати. На переконання експертів інституту, сплативши після набрання чинності закону 2955 грн судового збору особа може подавати мільйонні позови проти ЗМІ та журналістів, що опублікували незручну для позивача статтю.

Водночас, Генпрокуратура неохоче порушує порушує кримінальні справи за статтею 171 Кримінального кодексу (перешкоджання журналістській діяльності) тому, що, як стверджують у прокуратурі, не має досвіду розслідування таких справ.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.