НОВИНИ

Путін пов'язує перевірки у дочірніх компаніях Газпрому з боротьбою за експорт газу з Росії

Прем'єр РФ Владімір Путін назвав свою версію причин, що спонукали Єврокомісію провести рейди в зарубіжних офісах російського Газпрому: боротьба за доступ до експорту газу з Росії.

Ініційовані у вересні Єврокомісією антимонопольні перевірки дочірніх компаній та партнерів Газпрому в Центральній і Східній Європі - одна зі спроб домогтися зниження цін на російський газ і отримати доступ до "святая святих" - російської газотранспортної системи (ГТС), вважає російський політик.

"На якомусь етапі ми цього (лібералізації) не виключаємо, все можливо - по-моєму, до цього нас підштовхують і наші європейські друзі і партнери, влаштовуючи нескінченні обшуки в компаніях Газпрому в європейських країнах", - заявив Путін на інвестиційній конференції в Москві.

Однак, за словами Путіна, поки доступ іноземцям до експорту газу з Росії закритий, і лібералізація може відбутися лише у невизначеній перспективі.

"До російської ГТС вони (іноземці) не зможуть отримати доступ. Вони не зможуть отримати доступ до експортного маршруту, бо експортом у нас займається тільки Газпром", - сказав Путін.

Підконтрольний уряду Путіна Газпром володіє монополією на експорт газу з РФ і поставляє європейським споживачам три чверті свого експортного обсягу.

"Ми не виключаємо, що в майбутньому ми лібералізуємо і експорт. Але поки ми цього не робимо і зі зрозумілих причин - з тим, щоб не обрушити ринок", - пояснив Путін обережність влади.

Результатом лібералізації стане зниження цін на європейські поставки Газпрому, вважає Путін. "... Ми можемо продавати більше ... газу, але за меншою ціною, і в кінцевому підсумку до цього і призведе, я думаю, лібералізація", - сказав він.

Перевірки Газпрому в Європі, за ходом яких Путін пообіцяв уважно стежити, додали головного болю владі РФ, що відчайдушно відбивалася від прохань і погроз європейських споживачів, які наполягають на зниженні ціни російського газу.

Газпром відкидає всі підозри у порушенні законодавства Євросоюзу, заявляючи, що жодного разу не чув від нього про претензії.

Спостерігачі запідозрили й інші мотиви інспекцій, включаючи конкуренцію з Росією за майбутні поставки в Європу нафти і газу з Каспію і завуальоване заперечення Заходу проти майбутнього повернення Путіна в крісло президента.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.