НОВИНИ

На Заході вважають, що Янукович загнав себе і Україну в кут

Образ Януковича як маріонетки Кремля був сильно перебільшений, особливо після фіаско виборів 2005 року. Про це у йдеться статті «У Києва закінчуються важелі впливу» для World Politics Review кандидата наук з міжнародних відносин Оксфордського університету Дера МакДауелла.

На його думку, Янукович більше схожий на олігарха старої формації, який прагне закріпити лідерство свого клану в українській політичній системі.

«Незважаючи на те, що Янукович вдавався до російської допомоги на виборах в 2005 році, вибори 2010 року - зовсім інша історія, адже на них він беззастережно переміг», - зазначає експерт.

МакДауелл наголошує, що зусилля Януковича щодо перегляду газових угод з Москвою «ні до чого не привели, навряд чи він зможе чогось досягти і в майбутньому, враховуючи наскільки фундаментально змінилася ситуація за останні п'ять років».

Так, автор зазначає, що після офіційного відкриття нового газопроводу «Північний потік», від російського міста Виборг до німецького Грайфсвальда, Росія перебуває у більш сильній позиції. «Київ більше не веде переговори, він благає», - вважає МакДауелл.

Він пише, що сильно попсували політичний капітал Києва часті перебої у транзиті газу після «помаранчевої революції». А Янукович нині «переслідуванням Тимошенко ще більше зіпсував і без того погану репутацію». «В цілому, Янукович загнав себе і країну в кут», - зазначає експерт.

На його думку, за відсутності можливості заплатити або скоротити споживання, Україні доведеться більше піддаватися Москві.

«Точні деталі останньої угоди поки не оголошені, але, здається, Росія чітко визначила свої умови. Будь-який перегляд угод щодо газу відбудеться лише у випадку, якщо Україна вступить в нещодавно створений Митний союз з Росією, Білоруссю і Казахстаном, або продасть всю або частину розгалуженої транзитної мережі російській державній компанії Газпром», - вважає МакДауелл.

Він наголошує, що будь-яке з цих рішень завдасть шкоди українському суверенітету і жорстко обмежить прагнення до інтеграції з Європейським Союзом.

«Енергетична залежність є хронічною загрозою української незалежності вже кілька десятиліть, але політична еліта практично не займається вирішенням проблеми, концентруючись на отриманні доходів, збираючи ренту замість того, щоб проводить індустріальну реформу», - зазначв МакДауелл.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.