НОВИНИ

Європарламент посилив фінансову дисципліну в країнах ЄС

Депутати Європарламенту схвалили пакет заходів щодо посилення фінансової дисципліни в країнах Євросоюзу. Підсумкове голосування пройшло сьогодні в рамках сесії найвищого законодавчого органу ЄС у присутності голови Єврокомісії Жозе Мануела Баррозу.

Рішення Європарламенту називають «пакетом шести заходів», які головним чином спрямовані на те, щоб ліпше тримати під контролем дефіцит бюджету країн-членів ЄС. Ці заходи, зокрема, змушуватимуть керівників країн Євросоюзу діяти негайно, вживаючи необхідних заходів.

Згідно з документом, статистичні відомства мають отримати більше незалежності, щоб надавати більш об’єктивну інформацію. Окрім цього, буде запроваджено штрафи для держав, які свідомо фальшують статистику. Також буде створено механізм, який дозволить наглядати за здійсненням національних програм реформ.

Так, парламентарії значно спростили процедуру стягнення штрафів з держав, які допускають перевищення порога дефіциту держбюджету і держборгу.

Тепер країни з надмірним дефіцитом держбюджету у випадку регулярного невиконання рекомендацій Єврокомісії і Ради міністрів ЄС будуть зобов'язані виплатити в загальноєвропейський бюджет до 0,5% ВВП.

Крім того прийняття рішення про введення санкцій буде максимально спрощено, а необхідні кошти для можливих штрафів національні уряди будуть змушені заздалегідь вносити на спеціальний рахунок як депозит.

Зупинити ж процес запровадження санкцій з боку Єврокомісії у майбутньому можна буде лише голосами двох третин держав спільноти. Досі цю процедуру могли блокувати окремі країни: поки що, наприклад, жодна з країн єврозони, яка загрузла в боргах, не платить ніяких штрафів.

Згідно з ухваленими Європарламентом заходами, країни-члени Єврозони більше не зможуть ігнорувати попередження Єврокомісії щодо необхідності скорегувати їхню бюджетну та фінансову політику. Крім цього, цей керівний орган ЄС зможе робити зауваження не лише країнам, які нині перебувають у скрутному становищі, але й тим, як нині живуть у добробуті, але ухвалюють хибні рішення, що можуть датися взнаки у майбутньому.

У Європарламенті переконані, що сьогоднішнє голосування "буде сприяти якнайшвидшому виходу єврозони з кризи".

За словами голови Єврокомісії, іншими заходами щодо стабілізації ситуації в регіоні стануть випуск єврооблігацій і введення податку на фінансові операції в ЄС.

Баррозу, виступаючи сьогодні з трибуни Європарламенту, також заявив про необхідність "негайно надати більшу силу і гнучкість Європейського фонду фінансової стабільності".

"Тільки в цьому випадку він буде здатний здійснювати превентивні інтервенції і підтримуючі заходи для рекапіталізації банків, брати участь у роботі вторинного ринку щоб уникнути несприятливого впливу зовнішніх факторів", - сказав він.

Ці зміни називають найбільшими перетвореннями валютного союзу з часу запровадження євро 1999 року.

Окремі європейські країни ще повинні схвалити реформу, але це радше формальність, оскільки політична згода на це вже є. Як очікується, нові правила наберуть чинності  до початку 2012 року. Для жорсткіших штрафів діятиме перехідний період упродовж трьох років.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.