НОВИНИ

Янукович їде до Москви поговорити про Митний союз, газ і ГТС

Президент Віктор Янукович сьогодні, 24 вересня, розпочинає свій візит до Росії для переговорів з Дмітрієм Мєдвєдевим і Владіміром Путіним щодо зниження ціни на газ.

За інформацією ЗМІ, порядок денний зустрічі передбачає обговорення участі України у Митному союзі, можливе створення газотранспортного консорціуму між Україною і Росією та змінe ціни на газ.

Як відомо, про небажання брати участь у Митному союзі український президент Віктор Янукович заявляв ще у квітні. Тоді він запропонував формулу участі «3+1», яку не підтримав президент Дмітрій Мєдвєдєв.

При цьому, українська сторона постійно шукала приводи для перегляду газових контрактів. Так у червні прем’єр-міністр Микола Азаров під час засідання українсько-російського міжурядового комітету з економічного співробітництва заявив, що вважає газові угоди України й Росії обтяжливими для української економіки. Він наказав Міністерству енергетики і вугільної промисловості знайти аргументи для перегляду контракту.

«Уперше Росія погодилася в якості порівняльної бази розглянути умови поставок і ціноутворення російського газу в інші європейські країни. Тому я доручаю Міністерству енергетики і вугілля й нашій переговірній групі ретельно проаналізувати аналогічні умови Газпрому з іншими країнами й переконливо довести, що умови контракту для України є найгіршими», - сказав Азаров.

Після вивчення питання, глава правління Газпрому Олексій Міллер заявив, що компанія може піти на зниження ціни газу для України у разі прийняття рішення про злиття з НАК "Нафтогаз Україна".

Вже у серпні, Міллєр запропонував «білоруську модель» співпраці. Як відомо, Газпрому належать 50% акцій білоруського газотранспортного підприємства «Белтрансгаз», у даний час ведуться переговори про купівлю ще 50%.

У відповідь, прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що в уряду України немає іншого виходу, окрім розриву газового контракту з Росією в судовому порядку. Пізніше він заявив, що має намір домовитися про перегляд контрактів без позову до суду.

Росія висловила готовність щодо судового процесу. Заступник голови Державної думи РФ, президент Російського газового суспільства (РГТ) Валерій Язєв заявив, що Росія подасть зустрічний позов.

У це же час, НАК «Нафтогаз України» подала заявку російському «Газпрому» на зниження закупівлі у 2012 році до 27 млрд куб. м природного газу. На що глава «Газпрому» Олексій Міллер заявив, що «Нафтогаз України» повинен оплачувати «Газпрому» щорічно не менше 33 млрд кубометрів газу, як це передбачено умовами довгострокового контракту на умовах «бери або плати».

2 вересня український прем’єр-міністр Микола Азаров заявив про намір ліквідувати НАК «Нафтогаз» і створити на її базі кілька різних підприємств, у результаті чого будуть переглянуті усі чинні угоди, у тому числі і з Газпромом.

У відповідь в Росії заявили, що ліквідація Нафтогазу не допоможе Україні скасувати угоди по газу, оскільки «у компанії повинен залишитися правонаступник, якому мають бути передані права та обов'язки за існуючими міжнародними угодами».

16 вересня президент Віктор Янукович запропонував Європейському Союзу і Росії прокласти суходолом на півдні України газопровід як альтернативу «Південному потоку», який Росія має намір будувати в обхід України на дні Чорного моря. А також за участю ЄС і Росії створити газотранспортний-консорціум, у якому Україна розраховує одержати 34%.

У відповідь російська сторона заявила, що реалізація цих пропозиції не є економічно доцільною.

В результаті, за даними ЗМІ, Росія готова на поступки у ціні на газ лише у разі вступу України до Митного союзу. У іншому випадку Москва не готова переглядати умови.

У разі відмови Москви понизити ціну на газ Київ погрожує підняти питання про підвищення ставки за транзит російського палива. Зараз Росія платить $1,7 за прокачування тисячі кубометрів газу на 100 км, і в Києві цю цифру вважають неадекватною.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.