НОВИНИ

Україна отримає майже 25 млн євро на утилізацію зброї та боєприпасів

У штаб-квартирі НАТО в Брюсселі з метою започаткування другого етапу проекту Трастового фонду Програми НАТО «Партнерство заради миру» в Україні зі знищення звичайних боєприпасів, стрілецької зброї і легких озброєнь відбулося підписання імплементаційної угоди між Кабінетом Міністрів України та Агенцією НАТО з технічного обслуговування і забезпечення (NAMSA) щодо утилізації надлишкової зброї, - передає кореспондент Тижня.

В межах угоди країни-донори через Трастовий фонд виділять Україні на ці цілі 24,4 млн євро. Перший грант вже внесли Сполучені Штати Америки.

Частка витрат Міноборони України  в цьому проекті складе 10-12% - державні кошти спрямують на перевезення боєприпасів і  стрілецької зброї.

За  словами заступника міністра оборони Володимира Омельянчука,  після ратифікації угоди українським парламентом, вже в листопаді  заплановано почати її реалізацію.

Передбачається, що в рамках угоди Україна  до 2014 року утилізує 366 тисяч одиниць легких озброєнь і стрілецької зброї, 76 тисяч тонн боєприпасів та 3 млн протипіхотних мін типу ПФМ-1. За даними Міністерства оборони України, до утилізації запропонована стрілецька зброя (пістолети ТТ, автомати Калашникова тощо), значна частина якої знята з озброєння Збройних Силах України.

Утилізацію легкого озброєння та стрілецької зброї планується профінансувати не менше ніж на 1,8 млн євро. Відповідно до Пропозицій щодо другого етапу проекту NAMSA, вже у 2011 році планується виділити близько 4 млн євро для утилізації 10,5 тисяч тонн боєприпасів та 600 тисяч одиниць мін типу ПФМ-1.  У 2012 році заплановано утилізувати 21 тис. тонн звичайних боєприпасів, 1,7 млн одиниць мін типу ПФМ-1, а також 183 тис. одиниць легкого озброєння та стрілецької зброї.

За інформацією Тижня,  протипіхотні міни ПФМ-1 розбиратимуть на Павлоградському хімічному заводі. В Міноборони зауважують, що міни цього типу підривати не можна, оскільки  вони заряджені рідкою вибуховою речовиною, яка може зашкодити довкіллю. Також планується, що стрілецьку зброю утилізуватиме методом спалювання Державне підприємство Міністерства оборони України «Укробронлізинг» в Кам’янець-Подільському.

Український уряд співпрацює з Трастовим фондом Програми НАТО «Партнерство заради миру» з  2005 року. Відповідно до аналогічної угоди утилізовано 1000 одиниць переносних зенітних ракетних комплексів (у 2006 році), 400 тисяч одиниць легкого озброєння та стрілецької зброї та 15 тисяч тонн боєприпасів (у травні та квітні 2011 року відповідно). Внесок Трастового фонду в перший етап проекту становив 10,8 млн євро. Державами-донорами, крім США, були Австрія, Болгарія, Канада, Німеччина, Угорщина, Ісландія, Ірландія, Латвія, Литва, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Польща, Словаччина, Швейцарія, Туреччина, Великобританія, а також Європейський Союз.

Довідка. Проект Трастового фонду Програми НАТО/ПЗМ (Програми «Партнерство заради миру» під егідою США щодо знищення надлишкових боєприпасів, стрілецької зброї та переносних зенітних ракетних комплексів) передбачено протягом 12 років утилізувати в Україні 1000 одиниць ПЗРК, 133 тис. тонн боєприпасів та 1,5 млн одиниць легкого озброєння та стрілецької зброї. Зазначений проект розділено на 4 етапи. З боку НАТО відповідальним за реалізацію положень Імплементаційної угоди визначено Агенцію НАТО з технічного обслуговування і забезпечення (NAMSA).