НОВИНИ

У Азарова пропонують вдосконалити конфіскацію майна

Кримінальний кодекс пропонується доповнити новим розділом «Спеціальна конфіскація», яка застосовуватиметься судом незалежно від вчиненого злочину та обов’язково у всіх випадках, коли гроші, цінності та інше майно одержані внаслідок вчинення злочину. Відповідний проект закону ухвалено, 21 вересня, на засіданні Кабінету Міністрів, повідомляє прес-служба Міністерства юстиції України.

Як повідомив міністр юстиції Олександр Лавринович, відповідний проект закону розробило Міністерство юстиції на виконання рекомендацій, наданих Україні Групою держав проти корупції (GRECO).

Лавринович нагадав, що однією з рекомендацій GRECO Україні було прийняття нових правил конфіскації та арешту доходів, одержаних злочинним шляхом, які б створювали можливість застосовувати ці заходи не лише до прямих, але й до непрямих (конвертованих) доходів, здійснювати еквівалентну конфіскацію та конфіскацію доходів третьої особи відповідно до Кримінальної конвенції про боротьбу з корупцією.

На сьогодні, пояснив міністр юстиції, чинним кримінальним законодавством в Україні передбачено два види конфіскації: конфіскація майна як вид кримінального покарання та можливість призначення спеціальної конфіскації за окремі злочини, серед яких, порушення авторського права і суміжних прав, контрабанда, ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів тощо. При цьому, застосування спеціальної конфіскації допускається лише щодо майна, яке використовувалось з метою вчинення злочину або було предметом злочину, і виключно після набрання чинності обвинувального вироку.

Положеннями ж ухваленого законопроекту пропонується визначити єдиний підхід до застосування спеціальної конфіскації, зокрема, Кримінальний кодекс пропонується доповнити новим розділом «Спеціальна конфіскація», норми якого будуть імперативними та універсальними.

Вона застосовуватиметься судом незалежно від вчиненого злочину та обов’язково у всіх випадках, коли гроші, цінності та інше майно: були одержані внаслідок вчинення злочину; призначались для фінансування та матеріального забезпечення злочинів; були предметом злочину; використовувалися як засоби чи знаряддя вчинення злочину.

Також застосовувати спеціальну конфіскацію пропонується й у випадках, коли особа не підлягає кримінальній відповідальності у зв’язку з недосягненням віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність, або неосудністю, або звільняється від кримінальної відповідальності чи покарання за нереабілітуючих підстав.

Також проектом пропонується удосконалити законодавство в частині конфіскації речових доказів, які можуть швидко зіпсуватися чи втратити свою вартість, або зберігання яких потребує значних коштів. Такі речові докази негайно здаватимуться відповідним організаціям для реалізації. А у разі, коли виникне необхідність у їх поверненні, організації, які їх одержали, повертатимуть взамін таке саме майно або сплачуватимуть його вартість за державними регульованими цінами або відпускними цінами виробника. Порядок передачі, оцінки та реалізації таких речових доказів, повернення або сплати їхньої вартості власнику або законному володільцю встановлюватиметься Кабінетом Міністрів України.

Нагадаємо, нещодавно президент Віктор Янукович заявив, що кримінальний кодекс України потребує внесення змін, і що багато дій, які зараз визначаються злочинами, після зміни кодексу не будуть визнаватися такими.

У зв’язку з цим планується, що Янукович внесе на розгляд Верховної Ради законопроект про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінально-процесуального кодексу України й Кодексу про адміністративні правопорушення України.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.